Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Zaproszenie ZMP - Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

  • Dodano: 2021-12-10 06:30, aktualizacja: 2021-12-10 07:07

Związek Miast Polskich zaprasza miasta do celebrowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

Zachęca się do wykorzystania spotu wideo, który powstał z inicjatywy Związku oraz innych przygotowanych na tę okazję materiałów.

- Gdzie ostatecznie zaczynają się powszechne prawa człowieka? W małych miejscach, blisko domu - tak blisko i tak małych, że nie widać ich na żadnej mapie świata. Jeśli te prawa nie mają tam znaczenia, nigdzie nie mają znaczenia. Bez skoordynowanych działań obywatelskich blisko domu, na próżno będziemy szukać postępu w większym świecie.

Te słowa wypowiedziała Eleanor Roosevelt, która jako przewodnicząca Komisji Praw Człowieka ONZ była siłą napędową w tworzeniu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

By podkreślić wagę podpisanej 10 grudnia 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, co roku, od 73 lat, obchodzimy tego dnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Dlaczego to takie ważne?

Dotyka godności każdego człowieka. Przypomina nam, że bez względu na wszystko, nikt nigdy nie może nas godności pozbawić. Jest ona należna każdemu człowiekowi, bez względu na to, kim jest i jaki jest, bez względu na to, co zrobił, w jakiej jest sytuacji i jakie wyznaje poglądy.

Tematem przewodnim Dnia Praw Człowieka w 2021 r. jest równość, która odnosi się do Artykułu 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw".

Równość, integracja i niedyskryminacja, innymi słowy – podejście do rozwoju oparte na prawach człowieka – to też najlepszy sposób na zmniejszenie nierówności i wznowienie naszej drogi do realizacji Agendy 2030.

Słowa E. Roosevelt szczególnie mocno wybrzmiewają w kontekście pandemii, z którą dziś mierzy się niemal cały świat. Ten trudny czas pokazał, jak wiele zależy od nas samych, jak wiele można zrobić, gdy rozejrzymy się częściej wokół siebie i zadamy pytanie, co ja mogę zrobić, jak ja mogę pomóc? Byłoby trudniej mówić o prawach i równości, gdyby nie otwartość i solidarność ludzi.

Związek Miast Polskich zachęca wszystkie miasta do celebrowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

Z inicjatywy Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP na zlecenie Związku powstał spot wideo. Zaprasza się miasta do wykorzystywania go na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Spot do pobrania w załączniku poniżej.

Warto podkreślić, że 10 grudnia Zarząd ZMP obradujący na posiedzeniu w Lublińcu przyjmie deklarację z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

Więcej materiałów do wykorzystania, w tym wypowiedzi przedstawicieli polskich miast – członkiń i członków Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP – na stronie www.miasta.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również