Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Zero Waste Weekend - zapowiedź

  • Dodano: 2021-09-22 07:00, aktualizacja: 2021-09-21 21:50

Siemianowickie Centrum Kultury przypomina, że już w najbliższy weekend (25-26 września) odbędzie się dwudniowe wydarzenie poświęcone idei zero waste i gospodarce cyrkularnej – Zero Waste Weekend w SCK-Zameczek.

W trakcie weekendu zostaną przeprowadzone m.in. warsztaty manualne, w trakcie których wykonamy ekologiczne przedmioty codziennego użytku, prelekcje na temat kompostowania czy niemarnowania żywności wraz z pokazem kulinarnym wegańskiej blogerki, artystyczne przeróbki krawieckie, rodzinna gra edukacyjna oraz wymianki i wyprzedaż garażowa.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Stena Recykling Polska w ramach konkursu „GOZpodarne wyzwanie”. Wstęp bezpłatny.

PEŁNY PROGRAM WEEKENDU:

25.09 (sobota)

godz. 11.00-16.00

Blok warsztatów manualnych w duchu zero waste

  • wykonywanie woskowijek (ekologicznych opakowań wielokrotnego użytku) z tkanin z odzysku
  • wykonywanie na szydełku myjek do naczyń
  • szycie woreczków na warzywa/owoce/artykuły na wagę z tkanin z odzysku
  • łazienkowe koszyki z plastikowych toreb
  • szycie wielorazowych płatków kosmetycznych do demakijażu

godz. 11.30

Wykład z prezentacją, elementami warsztatów i dyskusją: „Kompostowanie od A do Z”

Otwarty wykład w sali lustrzanej o charakterze warsztatowym na temat kompostowania odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem kompostowania w mieszkaniu. Spotkanie poprowadzi przedstawiciel Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, działającego na rzecz ochrony środowiska, ekologii i ruchu zero waste.

godz. 15.00

Wykład z prezentacją „Kuchnia zero waste”

Otwarty wykład dotyczący sposobów niemarnowania żywności oraz przygotowywania pełnowartościowych i smacznych posiłków „z resztek”. Wykład połączony będzie z pokazem kulinarnym i prowadzony m.in. przez wegańską blogerkę kulinarną.

26.09 (niedziela)

godz. 11.00-16.00

  • Wyprzedaż garażowa

Udostępnia się mieszkańcom przestrzeń na wystawienie swoich używanych przedmiotów (dowolnego rodzaju) na wymianę lub sprzedaż.

  • Wymienialnik, czyli przestrzeń wymiany: roślin, książek, zabawek, a także wymianka szafowa.
  • Przeróbki krawieckie

Stoisko artystki-projektantki tworzącej modę z odzysku (tj. szyjącej z tkanin lub ubrań z drugiej ręki), dostępne przez 5 godzin, równolegle z innymi działaniami. Stoisko będzie miało dwojaką funkcję: z jednej strony będzie promocją ponownego wykorzystywania używanych materiałów i ubrań do tworzenia pełnowartościowych i ekologicznych produktów, z drugiej strony da możliwość nieodpłatnego dokonania przeróbek krawieckich na przyniesionych własnych ubraniach lub ubraniach pozyskanych z wymianki.

  • Naprawialnik

Stoisko majsterkowiczów ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty czynne przez cały czas trwania imprezy w niedzielę. Na stoisku będzie można nieodpłatnie naprawić uszkodzone rzeczy, takie jak np. proste sprzęty domowe, elementy wystroju wnętrz czy narzędzia.

godz. 13.00-16.00

Rodzinna gra edukacyjna pt. "W koło" poruszającą kwestie właściwej segregacji odpadów oraz GOZ

W ramach gry, przeznaczonej głównie dla rodzin z dziećmi, uczestnicy podejmą serię wyzwań (zarówno ruchowych, manualnych, jak i intelektualnych). Fabuła gry w sposób atrakcyjny wprowadzi zagadnienia z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego oraz segregacji odpadów. Sama mechanika gry i kolejność przechodzenia kolejnych jej etapów będą symbolicznym odwzorowaniem schematu GOZ.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również