Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Badanie techniczne samochodu - co trzeba wiedzieć?

  • Dodano: 2020-12-08 18:30, aktualizacja: 2020-12-11 11:06

Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale także ważny przegląd techniczny. Jest on potwierdzeniem, że auto jest sprawne, a jego stan nie wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jak wygląda badanie na stacji diagnostycznej, kiedy należy je przeprowadzić oraz co grozi za jego brak? Dowiedz się więcej.

Jak przebiega badanie techniczne samochodu?

Przegląd auta na stacji diagnostycznej to procedura, która jest obowiązkowa dla wszystkich pojazdów mechanicznych. Dotyczy to nie tylko samochodów osobowych, ale także ciężarowych, ciągników rolniczych, przyczep oraz motocykli. Badanie przeprowadza się raz na 12 miesięcy na przystosowanych do tego stacjach diagnostycznych. Podczas przeglądu sprawdzane są dokumenty auta oraz jego poszczególne podzespoły, takie jak:

  • układ kierowniczy,

  • układ hamowania wraz z hamulcem ręcznym,

  • zawieszenie,

  • oświetlenie,

  • układ wydechowy i poziom emisji spalin,

  • stan nadwozia,

  • koła i ogumienie,

  • obowiązkowe wyposażenie,

  • pasy bezpieczeństwa.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku badania, do dowodu rejestracyjnego zostaje wbita pieczątka. Jest ona potwierdzeniem, że pojazd został dopuszczony do ruchu. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://rankomat.pl/samochod/badanie-techniczne-samochodu-co-musze-wiedziec. W artykule zostały poruszone istotne kwestie, które mogą Ci się przydać zanim wybierzesz się na stację diagnostyczną.

Jakie konsekwencje grożą za brak badania technicznego?

Kierowcy, którzy poruszają się po drodze bez ważnego przeglądu, narażają się na dotkliwe kary. Jedną z nich jest nałożenie mandatu do 500 zł. W trakcie kontroli policjant może również zatrzymać dowód rejestracyjny, którego odebranie będzie możliwe po przeprowadzeniu okresowego badania.

Na jeszcze większe koszty narażeni są kierowcy, których samochód jest w złym stanie technicznym. Jeżeli dalsza jazda stwarza bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowym, wówczas pojazd zostanie odholowany. Za tę usługę zapłaci właściciel, a ponadto będzie musiał we własnym zakresie zorganizować sobie transport do dalszej podróży.

Brak ważnego przeglądu a ubezpieczenie OC

Jeżeli Twój pojazd nie ma aktualnego przeglądu, nie wpływa to na brak możliwości wykupienia polisy. Problem może pojawić się w momencie, gdy został Ci zabrany dowód rejestracyjny. Podczas przedłużania umowy agent ubezpieczeniowy poprosi Cię o jego okazanie, aby spisać niezbędne dane pojazdu. Ubezpieczenie możesz jednak wykupić samodzielnie bez pośrednika przez internet. Na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/ nie tylko obliczysz składkę, ale także nabędziesz nową polisę. Nie musisz mieć przy tym dowodu rejestracyjnego, gdyż potrzebne informacje o pojeździe możesz spisać np. z poprzedniej umowy. Należy pamiętać, że wykonanie przeglądu po terminie nie wiąże się z koniecznością dopłaty. Inaczej sprawa wygląda w przypadku OC, gdzie za brak ciągłości w ubezpieczeniu naliczane są wysokie kary pieniężne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.