Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Co trzeba zrobić, żeby zostać organizatorem imprez?

  • Dodano: 2022-09-16 08:00, aktualizacja: 2022-09-19 07:22

Organizator imprez (event manager) to stosunkowo nowy zawód, i nie może być inaczej, skoro cała branża eventowa w Polsce ma dość krótką, około 30-letnią historię. Powstanie zawodu event managera było odpowiedzią na potrzebę profesjonalnych działań z zakresu turystyki biznesowej. Obecnie obserwujemy szybki wzrost znaczenia branży MICE (meetings, incentive, conferences, events), nazywanej także przemysłem spotkań i wydarzeń. Segment usług eventowych w Polsce dynamicznie się rozwija i istnieje już kilkaset firm, zajmujących się wyłącznie organizacją imprez firmowych. 

Organizator imprez. Właściwie jakich imprez? Zwykle chodzi o eventy, które odbywają się w innym miejscu niż siedziba firmy. Mają bardzo różny charakter. Mogą to być spotkania biznesowe, branżowe czy szkolenia, ale też imprezy i wyjazdy motywacyjne i integracyjne. Także konferencje, kongresy, seminaria i targi oraz wydarzenia specjalne, wystawy, koncerty, bankiety, gale i uroczystości. Albo prywatne imprezy, typu wesela i inne uroczystości rodzinne. 

Imprezy integracyjne czy eventy związane z promocją firmy, usług lub produktów orgaznizowane są już przez większość firm. Stały się elementem obowiązkowym prowadzenia biznesu, więc zapotrzebowanie na usługi organizatorów imprez ciągle rośnie. Lecz by przyniosły właściwy efekt promocyjny, sprzedażowy, marketingowy, czy PR-owy, konieczne jest profesjonalne ich zaplanowanie i przygotowanie. 

W klasyfikacji zawodów przyjętej w Polsce profesja, o której mowa, ma kilka nazw. Podstawowa to organizator imprez rozrywkowych (organizator eventów). Ale także organizator imprez, event manager, manager ds. organizacji imprez czy eventów. 

Jak można zdobyć ten zawód? By zostać organizatorem imprez, wystarczy skończyć odpowiednie studia i uzyskać tytuł zawodowy event managera. Jednak czy automatycznie uczyni to z nas organizatora imprez? Na papierze oczywiście tak, ale niekończenie faktycznie. Kierunkowe wykształcenie jest ważne i pomoże nam w pracy, jednak oprócz wiedzy teoretycznej, zdobytej podczas studiów, bardzo ważne są nasze cechy osobowościowe i kompetencje społeczne. A także doświadczenie, które możemy zdobywać już w czasie studiów podczas praktyk i staży, obowiązkowych na wielu uczelniach.  

Sprawdź także:

Wykształcenie 

Pogląd, że organizacji eventów nie można się nauczyć i należy przede wszystkim zdobyć doświadczenie, jest dość popularny. Jednak nie do końca prawdziwy. Na pewno warto skończyć odpowiednie studia, które przygotują nas do wykonywania zadań związanych z organizacją różnorakich imprez. Pomoże nam to w pracy, ale dyplom w tej dziedzinie to dopiero początek. Nie jest niezbędny, bo zawód ten nie należy do tzw. zawodów regulowanych i by go wykonywać, nie trzeba spełniać wymogów określonych przepisami prawnymi. 

Studia te najczęściej noszą nazwę Organizacja eventów, Menedżer eventów, Organizacja eventów, koncertów i imprez masowych, Organizacja eventów, koncertów i imprez sportowych. Prowadzone są jako studia licencjackie, magisterskie czy podyplomowe. Czasem to tylko specjalizacja w ramach studiów z zarządzania, turystyki lub hotelarstwa, albo kierunków związanych z public relations lub komunikacją społeczną. 

Program studiów zwykle obejmuje przedmioty specjalistyczne, pozwalające poznać stricte organizacyjne aspekty różnego typu imprez. Na przykład: rodzaje eventów; planowanie i organizacja eventów; event marketing; zarządzanie projektami eventowymi; aspekt prawny organizacji imprez; dokumentacja eventów; promocja imprez; analiza rynku spotkań MICE; zarządzanie budżetem imprez; zarządzanie sytuacją kryzysową w branży eventowej; organizacja wydarzeń hybrydowych i eventów online. Marketing, promocja, psychologia, komunikacja, medioznawstwo, logistyka – treści z tych dziedzin także są pomocne w pracy event managera i zwykle znajdują się w programach studiów. 

Podsumowując, studia tego typu pozwalają zdobyć umiejętność organizowania wszelakich wydarzeń, od wyjazdów motywacyjnych, poprzez konferencje, imprezy sportowe czy kulturalne, festiwale, koncerty, po wesela i spotkania integracyjne. 

Sprawdź także:

Cechy dobrego event managera 

Dla wielu pracodawców bardziej niż formalne wykształcenie liczy się osobowość i kompetencje, zwłaszcza tzw. kompetencje miękkie. Jaki powinien być event manager? 

Przede wszystkim – doskonale zorganizowany. Skoro ma zajmować się przygotowaniem imprez, czasem nawet dla kilkuset osób, sam musi być osobą punktualną i systematyczną. A przy tym kreatywną, pełną inwencji i przedsiębiorczą. Powinien łatwo nawiązywać kontakty, być towarzyski i otwarty. Trzeba pamiętać, że praca organizatora imprez to zwykle praca pod presją czasu, w stresie. Oznacza także nietypowe godziny pracy. Potrzebna jest umiejętność zażegnywania konfliktów i łagodzenia napięć. Event manager powinien być osobą wielozadaniową i mieć umiejętności przywódcze. Powinien potrafić szybko i sprawnie rozwiązywać problemy, zwłaszcza te, które pojawiają się w ostatniej chwili. 

Jeśli możesz sobie przypisać te właśnie cechy, to kariera w organizowaniu eventów może być dla Ciebie idealną opcją. 

Sprawdź także:

Praca 

Oprócz dyplomu i osobowości kluczowe jest doświadczenie. Gdzie je zdobyć? I gdzie można znaleźć pracę w charakterze organizatora imprez? Najprostsza opcja – agencje eventowe i incentive. Ale nie jedyna! Także działy eventowe w agencjach reklamowych, agencjach PR, domach mediowych oferują pracę event managerom. Można zostać pracownikiem działów organizacji wydarzeń lub działu HR w korporacjach. Zatrudnienie znaleźć można także w domach weselnych, dużych domach kultury czy bibliotekach. Albo w obiektach targowo-konferencyjnych. Czyli wszędzie tam, gdzie organizowane są mniejsze i większe imprezy, zwłaszcza te „szyte na miarę”. 

Praca event managera – warto? 

Organizacja różnego typu eventów jest związana z tzw. przemysłem czasu wolnego i przemysłem spotkań, które odgrywają obecnie coraz większą rolę w świecie. Więc to zawód przyszłościowy, z perspektywami. W dodatku praca jest ciekawa, wciąż niesie nowe wyzwania. Każda impreza jest inna, więc nie grozi nam nuda. Wciąż poznajemy nowych ludzi, wciąż się czegoś uczymy i rozwijamy. Praca event managera oznacza ciągłe zmiany i częste podróże.

Jeśli ktoś to lubi – warto! 

Agencja eventowa Commplace.pl to miejsce, w którym możesz zaplanować i zorganizować wszelkiego rodzaju eventy. Od małych, kameralnych spotkań po duże, rozrywkowe imprezy, jesteśmy w stanie zaoferować Ci usługi na najwyższym poziomie. Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji.

https://commplace.pl/agencja-eventowa/
kontakt@commplace.pl
tel. 607 144 511

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.