Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Dezynfekcja patogenów po zgonie w domu - co warto wiedzieć?

 • Dodano: 2022-11-28 13:45

Zgon w domu to nie tylko zaskoczenie i często ogromny smutek dla rodziny zmarłego. Rozkładające się w domu zwłoki to przede wszystkim niebezpieczne bakterie, patogeny i niebezpieczny trupi jad. Niezwykle ważnym zagadnieniem jest także praktyczna strona tej sytuacji, czyli dezynfekcja mieszkania po zgonie, którą należy przeprowadzić w określonych warunkach przy zastosowaniu specjalistycznych środków chemicznych zazwyczaj w ramach usługi sprzątanie po zgonach. Jak wygląda dezynfekcja pomieszczeń po zmarłych i dlaczego ma tak ogromne znaczenie?

Co można znaleźć w mieszkaniu, gdzie doszło do śmierci?

Wchodząc do mieszkania, w którym doszło do rozkładu ciała, należy zachować szczególną ostrożność. Zazwyczaj takie miejsca pełne są śladów krwi, a na podłogach widnieją płyny ustrojowe. Co więcej, na rzeczach zmarłego i w praktycznie każdym zakamarku mieszkania po zgonie znajdują się groźne ślady biologiczne i trupie jady.

W powietrzu unoszą się nieprzyjemne zapachy, które świadczą o procesach gnilnych zwłok i obecności trupiego jadu. Oprócz niebezpieczeństw związanych z zagrożeniem biologicznym po śmierci w domu, w takim mieszkaniu po zmarłym często także żyją robaki. Rzeczy zmarłej osoby porozrzucane są po całym mieszkaniu a pośród nich groźne związki chemiczne.

Istotne jest, by nie dotykać zabrudzonych powierzchni i przedmiotów osobistych po osobie zmarłej. Po zgłoszeniu zgonu do zakładu pogrzebowego najlepiej jak najszybciej zlecić kompleksowe sprzątanie po zgonie, którego podstawę stanowi wieloetapowa dezynfekcja mieszkania.

Co to jest trupi jad po zwłokach?

Sprzątanie mieszkań po zwłokach to zadanie dla specjalistycznych firm sprzątających. Trupi jad to potoczna nazwa na aminy biogenne, które powstają na etapie rozkładu ciała i procesów gnilnych zwłok. Wśród trupich jadów można wyróżnić takie związki jak kadaweryny, putrescyny, spermidyny i sperminy, a także neuryny. Razem tworzą mieszankę biobójczą o wysokim ryzyku w kontakcie z organizmem człowieka. Aminy biogenne szybko rozwijają się w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie panuje wysoka temperatura. Zazwyczaj trupi jad w pełni rozwija się po około 3-4 dniach, ale w cieple proces ten może przebiegać znacznie szybciej.

Trupi jad stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka, szczególnie w momencie dotykania ubrań zmarłego lub nieumyślnego zaaplikowania ich do organizmu. W efekcie dochodzi do zatrucia organizmu i komplikacji zdrowotnych. Najczęściej objawy dotyczą układu pokarmowego, oddechowego i krwionośnego. 

Istotne jest, by pod żadnym pozorem nie zakładać ubrań po zmarłym i dotykać wydzielin pośmiertnych i nie należy przebywać w pomieszczeniu po zgonie bez potrzeby. Zagrożenie dla zdrowia stanowi wystarczający powód, by po odkryciu zwłok jak najszybciej opuścić mieszkanie i zlecić usługę dezynfekcji mieszkania po zgonie technikom sprzątanie miejsc śmierci.

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach po zmarłej osobie?

Źródłem nieprzyjemnych zapachów w miejscu zgonu jest przede wszystkim rozkład ciała i zachodzące wówczas procesy. Procesy gnilne i rozpad poszczególnych komórek organizmu skutkuje powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, którego intensywność zależy od różnych czynników, jak wiek zmarłego, dieta lub tryb życia, jaki prowadził.

Smród unoszący się w mieszkaniu po zmarłym przypomina zepsute mięso wymieszane ze słodką wonią czosnku. Za taki zapach odpowiada konkretnie enzym disiarczku dimetylu. Istotne jest to, by nie wietrzyć mieszkania po zgonie, ponieważ nie przyniesie to zamierzonego skutku, a może jedynie zwabić owady np. muchy plujki do miejsca zgonu. Trupi zapach można usunąć jedynie na etapie właściwej dezynfekcji połączonej z profesjonalnym sprzątaniem po zmarłych.

Eliminacja trupich jadów, czyli dezynfekcja mieszkania po zgonie i usuwanie zanieczyszczeń

Technicy czyszczenia miejsc śmierci wykonują dezynfekcję pomieszczeń od razu w momencie pojawienia się w mieszkaniu, w którym doszło do rozkładu ciała. Usługi sprzątania po zmarłych osobach obejmują usunięcie źródła zagrożenia biologicznego, które stanowią najczęściej ślady krwi i plamy z płynów ustrojowych na podłogach, dywanach i w innych zakamarkach mieszkania po zgonie. W tym celu specjaliści wykorzystują specjalistyczne środki biobójcze i czyszczenie suchym lodem.

Skuteczna dezynfekcja prowadzona jest także profesjonalnym sprzętem umożliwiającym ozonowanie i zamgławianie przy pomocy suchej mgły z nadtlenkiem wodoru. Najważniejszym celem odkażania miejsc śmierci jest przywrócenie mieszkania do bezpiecznego użytku

Jakie są etapy dezynfekcji mieszkania po zwłokach?

Zazwyczaj zabieg dezynfekcji pomieszczeń po zgonach, sprzątanie i czyszczenie śladów biologicznych to proces wieloetapowy. Warto pamiętać, by po zabiegu sterylizacji nie wchodzić do pomieszczeń i dezynfekowanych powierzchni od razu, a odczekać kilka godzin.

Odkażanie miejsc śmierci obejmuje zazwyczaj:

 •     Czyszczenie śladów krwi suchym lodem;
 •     Odkażanie powietrza i patogenów na różnych powierzchniach;
 •     Dezynfekcja ozonem i za pomocą suchej mgły;
 •     Ręczne czyszczenie patogenów, które umożliwiają profesjonalne środki chemiczne;
 •     Ozonowanie na klatce schodowej;
 •     Wywóz gratów z mieszkania po zgonie do utylizacji termicznej.

Prawidłowe przeprowadzenie sterylizacji mieszkań po zmarłych wymaga fachowej wiedzy, ponieważ powyższe czynności muszą być przeprowadzone w odpowiedniej kolejności. Istotne jest także, by drobnoustroje zostały unieszkodliwione w całym pomieszczeniu, docierając do każdego najmniejszego zakamarka. Technicy z firm sprzątających realizują także wywóz skażonych biologicznie przedmiotów do spalarni. To jedyne słuszne rozwiązanie na tapicerowane meble skażone krwią i drewniane meble przesiąknięte smrodem po zwłokach.

Utylizacja podłogi i zrywanie tapet

Warto wiedzieć, że odkażanie pomieszczeń po zgonach obejmuje także bardziej szczegółowe usługi sprzątania. Poszczególne kroki dobierane są w zależności od rodzaju śmierci i czasu, przez jaki ciało przebywało w stanie rozkładu oraz stopnia skażenia pomieszczeń.

Jeśli upływa dłuższy czas od chwili zgonu do momentu odnalezienia zwłok, zwykle konieczny jest także demontaż podłóg i elementów podłogi, by usunąć płyny ustrojowe z każdego najmniejszego zakamarka w mieszkaniu.

Urządzenia, które będą przydatne w dezynfekcji mieszkania po zmarłych osobach


Profesjonalna dezynfekcja po osobie zmarłej nie może się udać bez specjalistycznego sprzętu. Technicy sprzątania po zwłokach zawsze mają ze sobą:

 •     Przemysłowe generatory ozonu o różnej mocy;
 •     Dyfuzory suchej mgły;
 •     Dyfuzory zimnej mgły;
 •     Pistolety do dezynfekcji elektrostatycznej;
 •     Środki biobójcze o szerokim spektrum działania biobójczego.

Firma sprzątająca po zwłokach. Profesjonalne odkażanie mieszkania

Firma Kastelnik oferuje usługę tj. dezynfekcja mieszkania po zgonie na terenie całego kraju. Klienci mogą skorzystać z całodobowej infolinii i zamówić bezpłatną wycenę usługi. Technicy sprzątania miejsc śmierci korzystają ze sprawdzonych technik odkażania jak środki biobójcze na bazie chloru i aldehydów, ozonowanie i zamgławianie ULV. Zabieg dezynfekcji pomieszczeń warto powierzyć firmie sprzątającej z pozycją lidera w branży DDD. Zadzwoń i zleć odkażanie mieszkania, pokoju, miejsca zgonu na terenie całej Polski.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.