Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Fototapeta, czy obraz?

  • Dodano: 2019-03-04 13:30

W naszych ciasnych wnętrzach bardzo często jedynym miejscem na dekorację pozostają ściany. A to kieruje naszą uwagę na fototapety i obrazy. Kiedy wybrać obraz, a kiedy fototapetę?

Dekoracja wnętrza to wyzwanie, które z chęcią podejmujemy i poświęcamy się temu bez reszty. Szukamy takich rozwiązań, które będą do zaakceptowania przez długi czas. Uniwersalną dekoracją na minimum kilka lat są fototapety, zwłaszcza te, które wytwarzane są na nasze zamówienie w jednym egzemplarzu. Czy wybór odpowiednie fototapety to łatwe zadanie. Odpowiedź jest dość skomplikowana, ponieważ jest z pozoru łatwe zadanie, a w trakcie dobierania motywu fototapety okazuje się, że nie jest to takie proste.

Najtrudniejszy jest wybór odpowiedniego motywu spośród milionów zdjęć, które możemy wydrukować jako fototapetę. Najczęściej kierujemy uwagę na zdjęcia, które podobają się nam, nie zwracając uwagi, czy motyw będzie pasował do wnętrza albo do projektu aranżacji. A przecież to jest najważniejsze. Nieco inne motywy wybieramy do biura, a inne do domu. A w domu? Motyw w salonie to raczej „bezpieczny wybór”, żadnych ekstrawagancji. Krajobraz, motywy leśne, stado koni, góry, panorama miasta. Co innego sypialnia, tu możemy pozwolić sobie na odważniejsze motywy pod względem tematyki i kolorystyki. Niestety to jest pułapka, po kilkudniowej euforii szybko przychodzi otrzeźwienie. Zbyt śmiałym motywem z podtekstem erotycznym szybko nudzimy się albo czujemy się nieco zażenowani. Mocne kolory na fototapecie, to duże kolorowe obszary, które szybko nas męczą. Aby zmienić fototapetę w takim przypadku znów trzeba wydać kilkaset złotych (zobacz motywy https://fototapety.art/).

Kolejna pułapka to duży rozmiar fototapety, która tak naprawdę jest bardzo powiększonym zdjęciem. To co na zdjęciu jest małe, na fototapecie może mieć rozmiar kilkudziesięciu centymetrów albo nawet więcej. Nienaturalnej wielkości sylwetki ludzkie nie wyglądają dobrze na fototapecie. Podobnie jest z kwiatami, które na fototapecie są bardzo wielkie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest w tym wypadku wydrukowanie obrazu. Nie musi to być mały obrazek, jeżeli chcemy coś zmienić w pomieszczeniu powinien to być duży obraz, przynajmniej jeden wymiar powyżej metra. Na obrazach bardzo dobrze prezentują się tulipany, w różnych kolorach, zazwyczaj w bukietach. Jasne ściany i obraz z tulipanami to idealne ożywienie wnętrza. Popularne są również róże w podobnej konfiguracji. To bardzo piękne kwiaty, które doskonale prezentują się na na obrazach i spełnia podobna funkcję. Z kolei lawenda ma bardzo intensywny kolor i wówczas obraz powinien być nieco mniejszy. Duży obraz zanadto absorbowałby uwagę, co nie zawsze jest pożądanym efektem zastosowania dekoracji. Kwiaty to bezpieczny motyw na obrazy do salonu (zobacz galerię https://fototapety.art/dekoracje/obrazy-do-salonu/).

Obrazy to nie tylko kwiaty, ale również wiele innych motywów. Nawet stare uliczki lub motywy miejskie, które chętnie są drukowane na fototapety 3d, jako obrazy sprawdzają się znakomicie. Podobnie jest z grafikami abstrakcyjnymi, ale w tym przypadku trzeba wybierać ostrożnie. Nieco inne grafiki są przydatne na fototapetę, a inne do wydruku obrazu. Kiedy wybrać obraz, a kiedy fototapetę? To akurat jest prosty wybór. Jeżeli potrzebujemy zmienić pomieszczenie radykalnie, to najlepsza będzie do tego fototapeta. W skrajnych przypadkach fototapeta będzie najważniejsza we wnętrzu, a cała reszta to tylko dodatek. Do bardziej subtelnych zmian bardziej przydatne będą obrazy. Odpowiedni dobór wymiarów obrazu i dopasowany motyw może zdziałać naprawdę wiele.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.