Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Gospodarka odpadami - na czym dokładnie polega?

  • Dodano: 2020-05-07 08:00, aktualizacja: 2020-05-07 08:02

Gospodarka odpadami to w praktyce szereg powiązanych ze sobą procesów, które obejmują zarówno wytwarzanie odpadów, jak i wszelkie czynności związane z gospodarowaniem odpadami, a więc ich zbieranie, magazynowanie, transport, przetwarzanie, unieszkodliwianie oraz nadzór nad tymi działaniami. Doskonałym przykładem tego, jak przebiegają powyższe procesy, są działania prowadzone przez jedną z największych firm europejskich zajmujących się kompleksowo gospodarką odpadami i ich recyklingiem – Stena Recycling. Firma ta, działająca od lat również na terenie całej Polski, jest między innymi wzorem w zakresie wykorzystania najnowszych technologii na potrzeby recyklingu odpadów. Zajmuje się ponadto doradztwem oraz wsparciem przedsiębiorców i firm, dostarczając pojemniki na odpady, dbając o ich właściwe oznaczenie, prowadząc odbiór śmieci, wreszcie gwarantując bezpieczny transport odpadów i ich utylizację.


 

Selektywna zbiórka odpadów

Kluczową zasada gospodarki odpadami jest ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów. To podstawowe zadanie dla wszystkich: konsumentów i producentów. Śmieci jednak nie da się zupełnie wyeliminować i dlatego wszyscy wytwórcy odpadów są zobowiązani właściwie z nimi postępować. Pierwszą wyjątkowo istotną czynnością z zakresu gospodarki odpadami jest zbiórka oparta na segregowaniu odpadów. Kluczowa w domach prywatnych, dużych przedsiębiorstwach i mniejszych firmach, bo pozwala później właściwie wykorzystać to, co wydaje się już niepotrzebne. Ponowne wykorzystanie śmieci oraz efektywne przetwarzanie odpadów i odzysk surowców jest bowiem możliwy tylko, gdy przestrzegane są zasady selektywnej zbiórki odpadów.


 

Recykling odpadów i projektowanie dla recyklingu

W jak wielkim stopniu racjonalne zarządzanie odpadami może zmieniać naszą rzeczywistość, udowadnia właśnie działalność Stena Recycling. Jej pracownicy pozwolili zrozumieć wielu przedsiębiorcom, że odpady, które generują, mogą stać się cennymi surowcami i dać życie nowym produktom. Dla przykładu ilości papieru, jakie przetwarza Stena Recycling pozwalają ocalić rocznie aż 14 milionów drzew, a 153 000 ton surowców odzyskanych z recyklingu samochodów pozwala zapobiec emisji 346 500 ton dwutlenku węgla! Innym istotnym elementem gospodarki odpadami jest, niewspomniane tu jeszcze, a bardzo istotne, projektowanie dla recyklingu. Eksperci ze Stena Recycling, dzieląc się swoją wiedzą na temat materiałów i recyklingu, pomagają firmom projektować produkty, które faktycznie, a nie tylko w teorii nadają się do recyklingu.


 

Bezpieczny transport odpadów i ich utylizacja

Recykling odpadów wymaga zaangażowania firm specjalistycznych, bo tylko fachowcy mają wystarczającą wiedzę, technologię, urządzenia. Wsparcie ze strony takich firm jak Stena Recycling jest również kluczowe dla prawidłowego przebiegu pozostałych procesów gospodarki odpadami, np. ich odbioru oraz transportu do miejsca recyklingu czy utylizacji. Unieszkodliwianie odpadów, zwłaszcza utylizacja odpadów niebezpiecznych, wymaga znajomości wielu przepisów i procedur, fachowej i praktycznej wiedzy oraz użycia odpowiednich metod i narzędzi, a tym właśnie dysponują profesjonaliści z branży zarządzania odpadami. Na koniec warto dodać, że gospodarka odpadami regulowana jest przez prawodawstwo krajowe i unijne. Rozmaite obostrzenia prawne, chociaż bywają postrzegane jako uciążliwe, prowadzić mają do optymalizacji i racjonalizacji gospodarki odpadami. Wszystko po to, by odpadów było mniej, aby minimalizować ich negatywny wpływ na środowisko, a przy tym zmniejszać koszty związane z produkcją nowych dóbr. Nadzór nad postępowaniem z odpadami przebiega przy wykorzystaniu ewidencji odpadów, której prowadzenie przedsiębiorcy mogą również scedować na firmy specjalistyczne. Kontrolę usprawnić ma ponadto aktualizowany na bieżąco rejestr BDO.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.