Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Idą podwyżki cen wody i prądu! Jak poradzić sobie z coraz większymi rachunkami?

  • Dodano: 2017-08-25 08:45, aktualizacja: 2017-08-25 09:02

Nowelizacja Prawa Energetycznego oraz Prawa Wodnego, wynikająca z dostosowania polskiego prawa do wymogów unijnych, może spowodować wzrost rachunków za prąd i wodę. Szacuje się, że przeciętna rodzina może już w 2017 r. wydać o kilkadziesiąt złotych więcej na rachunki niż w roku poprzednim.

Wyższe rachunki skłonią do oszczędzania

Pozytywnym aspektem podwyżek cen za prąd i wodę będzie większa dbałość o ich oszczędne zużycie. To z kolei przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego, na czym powinno zależeć nam wszystkim. W praktyce oszczędność taka wcale nie jest taka trudna. W przypadku energii elektrycznej wystarczy np. wymienić stare sprzęty AGD na nowe o wyższej klasie energetycznej, wyłączać całkowicie z prądu wszystkie nieużywane urządzenia, czy włączać światło jedynie w pomieszczeniach, w których się przebywa. Oszczędzanie wody jest nieco trudniejsze, ponieważ trudno zrezygnować z zabiegów higienicznych, prania, czy gotowania. Można jednak wprowadzić kilka drobnych zmian, które z pewnością przyczynią się do obniżenia rachunków np.:

  • branie szybkiego prysznica zamiast kąpieli w wannie
  • oszczędne używanie bieżącej wody w kranie
  • montaż oszczędnych baterii z perlatorami (ograniczają zużycie wodu nawet o 15%!)
  • wykorzystywanie deszczówki do podlewania kwiatów i ogródka
  • włączanie pralki i zmywarki tylko, gdy są pełne

Nauczenie się oszczędzania prądu i wody wymaga wypracowania nowych nawyków, jednak warto się do tego przyłożyć, by nie mieć problemów z regulowaniem wysokich rachunków.

Skąd wziąć pieniądze na znacznie większy niż zwykle rachunek?

Każdego miesiąca powinno się zaplanować budżet w ten sposób, by środki wystarczyły na pokrycie wszystkich rachunków. Jednak w przypadku podwyżek cen trzeba się liczyć z tym, ze wysokość rachunku może nas niemile zaskoczyć sumą, na której pokrycie nie byliśmy przygotowani. Niestety rachunki płacić trzeba, ponieważ w przypadku znacznych opóźnień dostawca nie tylko rozpocznie windykację, ale może nawet odciąć dostawy mediów. W przypadku braku środków na uregulowanie wysokiego rachunku można skorzystać z pożyczki online, która została stworzona między innymi do rozwiązywania takich problemów. Na przykład w ExtraPortfel możemy pożyczyć kwotę już od 100 zł w zaledwie 15 minut i to bez konieczności wychodzenia z domu. Co więcej, jeżeli jesteśmy nowym klientem firmy, pożyczkę taką możemy otrzymać całkowicie za darmo. Oznacza to, że w wyznaczonym terminie będziemy musieli zwrócić dokładnie taką samą kwotę, jaką pożyczyliśmy. Internetowe pożyczki są bardzo przydatne właśnie w takich nagłych wypadkach, gdy pojawia się pilny wydatek, na który akurat nie mamy wystarczających środków. Do ich zaciągnięcia wystarczy mieć dowód osobisty oraz własne konto w banku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.