Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Jaki jest poziom bezrobocia w Polsce?

  • Dodano: 2020-04-27 14:30

Bezrobocie w Polsce według danych z 2019 roku utrzymuje się na niskim poziomie, zwłaszcza porównując je z latami 90., po przemianach gospodarczych. Ile wynosi stopa bezrobocia w Polsce według Głównego Urzędu Statystycznego i w jakich regionach Polski najtrudniej jest znaleźć zatrudnienie?

Poziom bezrobocia według GUS

Główny Urząd Statystyczny podając procent bezrobocia w Polsce bierze pod uwagę stopę bezrobocia rejestrowanego, czyli procentowy udział osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy, a także stopę bezrobocia wg wskaźnika BAEL. Obrazuje on odsetek osób bezrobotnych, które nie pracowały w tygodniu, kiedy przeprowadzane było Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności, ale aktywnie poszukiwały pracy oraz wykazywały gotowość do jej podjęcia. Zgodnie z danymi GUS, bezrobocie w Polsce w grudniu 2019 roku wyniosło 5,2%, a więc wzrosło w porównaniu z listopadem 2019 r., kiedy wynosiło 5,1%.

Bezrobocie w Polsce – w jakich regionach kraju największe?

GUS podaje również dane procentowe bezrobocia dla poszczególnych regionów i powiatów w Polsce. Zgodnie z nimi, na najwięcej ofert pracy mogą liczyć mieszkańcy wielkich miast. Najniższe bezrobocie od wielu już lat już panuje w Poznaniu (1,1%), Warszawie (1,3%) i Wrocławiu (1,6%). To właśnie dlatego do tych miast przyjeżdża najwięcej osób z mniejszych miejscowości w poszukiwaniu atrakcyjnych stanowisk. Najwyższy procent osób bezrobotnych w grudniu 2019 roku odnotowano natomiast w podregionach radomskim (13%), włocławskim (12,6%) i szczecinecko-pyrzyckim (12,1%). Największą grupę bezrobotnych stanowią młodzi mężczyźni w wieku 25-34 lat, którzy nie mają wyższego wykształcenia. Sporo jednak jest również osób po studiach, które nie mogą znaleźć odpowiednich ofert pracy adekwatnych dla swojego wykształcenia.

Jeśli szukasz stanowiska oferującego atrakcyjne wynagrodzenie i korzystne świadczenia dla pracowników, sprawdź ogłoszenia na portalu Pracuj.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.