Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Jakich pracowników poszukują pracodawcy w Sosnowcu?

  • Dodano: 2017-03-03 12:00

W kwietniu 2016 roku Powiatowy Urząd w Sosnowcu opublikował opracowanie, w którego można wywnioskować jakie zawody są w tym mieście najbardziej poszukiwane, a o jakich można powiedzieć, że są nadwyżkowe. Raport ten może być szczególnie przydatny dla osób, które właśnie poszukują zatrudnienia.

Gdy raport był publikowany, stopa bezrobocia w Sosnowcu wynosiła 11,2 proc. To prawie 2 punkty procentowe więcej, niż średnia krajowa dla tego samego okresu (9,4 proc.) i jeszcze więcej względem średniej dla województwa (7,9 proc.). Co prawda do grudnia wskaźnik ten spadł do 10 proc., jednak nadal jest na tyle wysoki, że warto starannie planować swoją ścieżkę zawodową.

Tych zawodów unikaj na Śląsku

Raport Urzędu Pracy wskazuje w jakich zawodach wśród mieszkańców Sosnowca już teraz występuje przesyt (mimo publikacji w 2016 r. dane pochodzą z 2015 r.). Największym problem występuje wśród fizjoterapeutów, masażystów oraz opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych (co ciekawe, w obrębie aglomeracji śląskiej są miasta, w których jest dokładnie odwrotnie i zapotrzebowanie na opiekunów rośnie, dobrym przykładem są Gliwice).

Nadwyżki pojawiły się również wśród osób zatrudnionych na stanowiskach tynkarzy i księgowych (również w tej kwestii stanowiąc trend odwrotny do wielu miast aglomeracji śląskiej) oraz operatorów maszyn chemicznych.

źródło: http://www.pup.sosnowiec.pl

Kogo poszukują pracodawcy w Sosnowu?

W raporcie jest mowa również o zawodach poszukiwanych przez pracodawców z Sosnowca. Na samym czele listy znajdują się sprzedawcy usług teleinformatycznych. Ustępują im handlowcy z innych branż, ochroniarze (co również jest ciekawe w kontekście wspomnianych już trendów odmiennych do innych miast regionu), pracownicy biur informacji i infolinii, sprzątaczki, ale tez osoby o kwalifikacjach odpowiednich dla stanowisk kierowniczych.

Co jest ważne dla śląskich pracodawców?

- Co ciekawe, raport zawiera nie tylko listę deficytowych i nadwyżkowych zawodów, ale i oczekiwania pracodawców – zauważa redakcja portalu Sosnowiec Praca. - Wśród najbardziej pożądanych umiejętności miękkich znalazła się zdolność do pracy zespołowej, komunikatywność, dobra organizacja czasu pracy oraz umiejętność wyszukiwania informacji. Powinno być to pewną wskazówką odnośnie tego, co warto podkreślić w trakcie starań o nowe miejsce pracy.

Cechy doceniane u pracowników wymienia również raport Regionalnych Portalów Pracy, "Zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku". Wśród wskazanych przez pracodawców cech najczęściej pojawiało się zaangażowanie oraz kompetencje miękkie.

Jakich pracowników poszukują pracodawcy w Sosnowcu?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.