Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Kiedy i czy w ogóle warto decydować się na współpracę z agencją pracy?

  • Dodano: 2023-12-01 12:00

Agencje pośrednictwa pracy to potencjalne źródła ofert pracy stałej, tymczasowej lub zagranicznej. Kto i kiedy zyska na podjęciu współpracy z pośrednikiem zatrudnienia?

Wyjazd do pracy za granicą a wsparcie agencji

Agencje pośrednictwa pracy to firmy zajmujące się pośredniczeniem pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Z ich usług często korzystają przedsiębiorstwa rekrutujące wielu pracowników i niemające lub szukające wsparcia dla swoich działów HR. Również zagraniczne firmy korzystają z pośrednictwa polskich agencji, aby znaleźć Polaków chętnych do podjęcia pracy za granicą.

Urzędy pracy także świadczą usługi pośrednictwa zatrudnienia. Dla pracodawców korzyści z podjęcia współpracy z agencją są oczywiste — to wsparcie w znalezieniu siły roboczej. Czy jednak każda osoba szukająca zatrudnienia też powinna zdecydować się na udanie do agencji? To właściwa opcja na pewno, jeśli rozważamy podjęcie pracy za granicą. W agencjach pracują osoby władające językami obcymi, które dopełniają wszelkich formalności i organizują legalne zatrudnienie.

Pracownik wyjeżdżający na zagraniczny kontrakt, dzięki pośrednictwu agencji, może mieć pewność, że pracodawca go nie oszuka — że czeka na niego umówione zakwaterowanie, umowa i jasno określone warunki. Agencje pośrednictwa zatrudnienia często zapewniają także całodobową opiekę polskojęzycznego koordynatora. Wyjazd do innego państwa może wiązać się ze stresem i wieloma niepewnościami.

Pośrednictwo agencji zapewnia większe bezpieczeństwo i spokój, zwłaszcza że na rynku czyha wielu oszustów, którzy obiecują atrakcyjną pracę za granicą, a tak naprawdę chcą wyłudzić wrażliwe dane, pieniądze lub nawet należą do świata przemytników. Zatem skorzystanie z usług agencji przy planowaniu zagranicznego wyjazdu do pracy niesie ze sobą wiele zalet, ale i tu trzeba pamiętać, aby korzystać z usług wyłącznie sprawdzonych firm. Legalnie działające agencje pośrednictwa pracy to wyłącznie podmioty wpisane na krajową listę takich agencji. Na stronie rządowej można łatwo sprawdzić, czy dana firma figuruje w tym spisie.

Stały dopływ dodatkowych zleceń — dorywcza praca raz na jakiś czas

Niektóre agencje pracy specjalizują się w pozyskiwaniu pracowników chętnych do podjęcia pracy za granicą, inne rekrutują wyłącznie specjalistów z konkretnej branży, a jeszcze inne zapewniają oferty pracy tymczasowej. Nawiązanie współpracy z agencją specjalizującą się w pozyskiwaniu pracowników dorywczych to dobry pomysł dla osób, które szukają okazji, aby dorobić, ale nie chcą być związane dodatkową pracą na dłużej.

Współpraca z agencją może sprawić, że pracownik będzie na przykład otrzymywał SMS-y z propozycjami tymczasowych zleceń. Mogą to być m.in. prace przy inwentaryzacji w konkretne weekendy, praca dla hostessy i hosta czy praca na kilka godzin przy wykładaniu towarów w sklepie. Dlatego, jeśli czasem mamy trochę wolnego i chcemy okazyjnie dorabiać, to współpraca z agencją pośrednictwa pracy, specjalizującą się w pracach tymczasowych, może się nam bardzo opłacić. To także opcja, z której często korzystają studenci.

Oszczędność czasu — daj sobie znaleźć pracę

Na GoWork można znaleźć wiele ofert pracy pochodzących wyłącznie ze sprawdzonych agencji zatrudnienia. Przykładowo: takie ogłoszenia z Sosnowca znajdziemy pod tym linkiem: https://www.gowork.pl/praca/sosnowiec;l. To dobre miejsce do poszukiwania ofert z agencji pośrednictwa pracy dotyczących zarówno zagranicznych, tymczasowych czy stałych kontraktów.

Trzeba pamiętać, że samodzielne poszukiwanie zatrudnienia często zajmuje mnóstwo czasu. Większość agencji pracy nie pobiera żadnych opłat od kandydatów, którzy zdecydują się zostawić swoje dane i CV w ich bazie. Skorzystanie z usług agencji jest zatem pozwoleniem, aby profesjonaliści znaleźli pracę za nas.

Warto odwiedzić wybrane agencje także, jeśli nasze samodzielne starania o podjęcie zatrudnienia nie przynoszą zamierzonych efektów. W takich agencjach pracują osoby, które potrafią fachowym okiem spojrzeć na nasze dokumenty aplikacyjne i podpowiedzieć, co powinniśmy poprawić, aby mieć większe szanse na przyciągnięcie uwagi potencjalnych pracodawców.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.