Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Konto: firmowe czy osobiste?

  • Dodano: 2016-06-16 09:15

Planujesz rozkręcić własny biznes, powoli realizując wszelkie formalności. Gdy rejestrację działalności masz już za sobą, czas rozważyć opcję rachunku bankowego. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Do wyboru masz dwie możliwości: albo typowe konto firmowe, albo konto dedykowane klientom indywidualnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wcale nie musisz rozdzielać finansów osobistych od firmowych, ponieważ i tak zawsze odpowiadasz prywatnym majątkiem.

Konto firmowe - za i przeciw

Zakładanie konta firmowego wiąże się z koniecznością zapamiętania dodatkowego loginu oraz hasła. To właściwie jedyna niedogodność, którą można jednak wyeliminować, zapisując w bezpiecznym miejscu dane do logowania.

Główną zaletą rozdzielenia finansów osobistych od firmowych jest większa przejrzystość finansów przedsiębiorstwa. Na bieżąco możesz kontrolować saldo oraz sprawdzać terminowość wpłat od kontrahentów.

Decydując się na założenie konta firmowego, banki oferują wiele dogodnych kredytów - przy ograniczonych formalnościach. Przykładem może być kredyt Obrotomierz (kredyt obrotowy), który otrzymasz bez zaświadczeń z urzędów - na podstawie miesięcznego salda. Maksymalna kwota kredytu może wynieść nawet 300 000 zł (źródło: https://www.ideabank.pl/kredyt-przez-internet-obrotomierz).

Warto przy tym podkreślić, że konto firmowe możesz założyć bez konieczności wychodzenia z domu czy biura. Wiele banków daje możliwość otwarcia rachunku online.

Konto osobiste do celów firmowych - za i przeciw

Konto osobiste jest wygodne, ponieważ nie musisz pamiętać danych dostępowych do kolejnego rachunku. Nie daje ci to jednak możliwości przejrzystego wglądu w stan finansów firmowych, ponieważ wpływy i wydatki prywatne mieszają się z przychodami i kosztami przedsiębiorstwa. Trudno jest więc ocenić sytuację finansową firmy.

Decydując się na posiadanie rachunku osobistego, odcinasz sobie również drogę do wielu udogodnień dedykowanych przedsiębiorcom w ramach konta firmowego.

Jeśli jednak wykazujesz zainteresowanie kontem online dla osób indywidualnych, porównaj dostępne na rynku oferty. Wybierz takie rozwiązanie, które zapewnia darmowe prowadzenie rachunku, bezpłatne przelewy i brak opłat za wypłatę gotówki w bankomatach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.