Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Kto może rozliczyć pit 36 przez internet

  • Dodano: 2016-12-30 11:15

Do rocznego zeznania podatkowego formularz PIT-36 zastosują przede wszystkim osoby, które rozliczają podatek na zasadach ogólnych według skali podatkowej i w trakcie roku miały obowiązek samodzielnie odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Mogą wybrać rozliczenie pit 36 przez internet.

Największa liczba podatników składających pit 36 to osoby prowadzące działalność gospodarczą. Ale dotyczy to tylko działalności opodatkowanej według stawek 18% i 32%. Podatnicy stosujący podatek liniowy wypełniaj a pit 36L, a opodatkowani ryczałtem pit 28.

Tak samo podatnicy, którzy uzyskiwali przychody z prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej i byli opodatkowani na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej składają pit 36 i mogą wybrać pit 36 przez internet.

Nie tylko przedsiębiorcy rozliczają się na pit 36. Do grona osób, które składają tę deklarację i mogą rozliczyć pit 36 przez internet należą podatnicy, którzy wszystkie albo tylko niektóre przychody opodatkowane na zasadach ogólnych uzyskali bez pośrednictwa płatnika. Jeśli np. podatnik otrzymuje wynagrodzenie wyłącznie od pracodawcy, wtedy składa pit 37, ale jeśli oprócz tego wynagrodzenia uzyskał inne przychody bez pośrednictwa płatnika, obowiązuje go pit 36.

Przykładem mogą być osoby, które czerpią przychody z najmu lub dzierżawy, jeśli nie korzystają z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Do przychodów rozliczanych na pit 36 (pit 36 przez internet) zalicza się też zarobki zagraniczne, dochody małoletnich dzieci doliczane do dochodów rodziców, przychód ze sprzedaży rzeczy, dochody z innych źródeł, od których nie były odprowadzane w ciągu roku zaliczki.

Pit 36 składają też podatnicy, którzy chcą odliczyć w zeznaniu straty wykazane w latach ubiegłych, którzy korzystają z tzw. kredytu podatkowego (zwolnienia z obowiązku podatkowego w związku z rozpoczęciem działalności).

Wybór rozliczenia pit 36 przez internet pozwala na sprawne, samodzielne rozliczenie z fiskusem bez pomocy doradcy czy biura podatkowego. Nie trzeba też wertować przepisów podatkowych, gdyż programy do rozliczania pit przez internet podpowiadają rozwiązania według obowiązujących zasad prawa podatkowego. Do rozliczenia pit 36 przez internet wystarczy posiadać dostęp do internetu i chwilę czasu w dowolnej porze dnia przez wszystkie dni tygodnia, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Terminem ustawowym jest 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym. Dokumentem potwierdzającym otrzymanie przez urząd skarbowy naszego zeznania pit 36 przez internet będzie urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.