Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Najczęstsze błędy podczas kupna domu - co warto wiedzieć

  • Dodano: 2023-01-09 08:30, aktualizacja: 2023-01-10 12:22

Problemem wielu kupujących dom jest to, że nie wiedzą, czego nie wiedzą! Dlatego często nie wiedzą, kiedy popełniają błąd. Właściciel domu może zdać sobie sprawę, że popełnił błąd tuż po zakupie lub w trakcie procesu kupowania domu, ale wiele dużych błędów ujawnia się dopiero wtedy, gdy przychodzi czas na sprzedaż domu.

Przy zakupie domu stawka jest bardzo wysoka. Po pierwsze chcesz dokonać właściwego wyboru domu, okolicy i społeczności. Masz też wiele do stracenia pod względem finansowym. Możesz stracić duże depozyty przez niedotrzymanie terminów. Możesz też kupić dom, który wymaga więcej pracy, niż sobie wyobrażałeś. Może dokonałeś złego wyboru okolicy lub społeczności.

Zwracanie się do agenta, żeby zaoszczędzić

Myślisz, że oszczędzasz pieniądze, idąc bezpośrednio do agenta sprzedaży? Dajesz agentowi wielkie wynagrodzenie, a jednocześnie nie jesteś reprezentowany przez agenta pracującego w Twoim imieniu. Jesteś niereprezentowany i sam bierzesz na siebie dużą odpowiedzialność. Zrozumienie swojej "prawnej" relacji z agentem jest bardzo ważne dla maksymalizacji procesu zakupu domu. Nierzadko zdarza się, że kupujący dom nie ma pojęcia o różnicy między agentem kupującym a agentem sprzedającym i co tak naprawdę oddaje https://www.mamtoo.pl/news/lepiej-kupic-mieszkanie-czy-wybudowac-dom/

Kiedy idziesz bezpośrednio do agenta sprzedaży, pracują oni dla sprzedającego i są mu winni odpowiedzialność powierniczą. Agent nie może doradzać ani prowadzić Cię w żaden sposób, który jest niekorzystny dla jego sprzedawcy. Często myślenie, że oszczędzasz pieniądze, idąc do agenta sprzedaży, jest złudzeniem. Nawet jeśli zaoszczędzisz kilka tysięcy na prowizji, najprawdopodobniej dobry agent kupujący zaoszczędzi Ci jeszcze więcej pieniędzy, czasu i kłopotów.

Niezrozumienie rynku sprzedaży nieruchomości

Większość kupujących domy postrzega obecne warunki na rynku nieruchomości z wyprzedzeniem od 6 miesięcy do roku. Obecnie znajdujemy się na silnym rynku sprzedających. Zapytaj jakiegokolwiek kupującego, który jest na tym rynku od dłuższego czasu, a usłyszysz jego frustrację. Na zmieniającym się rynku 6 miesięcy do roku może mieć ogromne znaczenie. Zrozumienie aktualnych warunków rynkowych podyktuje cały proces kupowania domu... jak szukasz nieruchomości, jak konstruujesz ofertę, jak negocjujesz warunki, jak podchodzisz do napraw związanych z inspekcją domu itp.

Myślenie krótkoterminowe

Nie dokonuj zakupu wyłącznie na podstawie swoich bieżących potrzeb. W przeciwieństwie do wynajmu, gdzie stosunkowo łatwo jest zmienić swoją sytuację życiową, sprzedaż domu wiąże się z kosztami. Prowizje od nieruchomości i koszty sprzedaży mogą sięgać nawet 6-7% ceny zakupu. Jeśli to możliwe, kup dom, który będzie ci służył przez 5-10 lat. Życie szybko się zmienia, mieszkanie z jedną sypialnią dla nowożeńców z pewnością może się wyczerpać w ciągu kilku lat. Pomyśl o przestrzeni i potrzebach społecznych, teraz i w przyszłości.... czy Twoja rodzina wkrótce się powiększy, czy jeśli pracujesz zawodowo i często zmieniasz pracę, to czy masz centralne położenie, czy jesteś blisko swoich przyjaciół i rodziny, itd https://www.mamtoo.pl/nieruchomosci/

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.