Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Parlament UE zatwierdził uniwersalny kabel do ładowania od 2024 roku

  • Dodano: 2022-12-12 07:30, aktualizacja: 2022-12-12 07:37

Europejscy parlamentarzyści przegłosowali prawo wymagające, by wszystkie nowe urządzenia przenośne używały tego samego typu kabla do ładowania. Smartfony i tablety, w tym Apple iPhone i iPad, będą musiały korzystać z ładowarki USB-C od 2024 roku, natomiast producenci laptopów będą musieli wprowadzić zmiany do 2026 roku.

W głosowaniu oddano 602 głosy za, 13 przeciw, a osiem osób wstrzymało się od głosu. Oczekuje się, że państwa członkowskie udzielą zgody 24 października, zanim przepis zostanie podpisany w parlamencie.

Standardowa ładowarka do telefonu

W czerwcu 2022 roku, po zawarciu tymczasowego porozumienia z Unią Europejską, rząd Wielkiej Brytanii poinformował BBC News, że "obecnie nie rozważa" wprowadzenia wspólnego kabla do ładowania. Jednak zgodnie z obecnymi ustaleniami po Brexicie, nowe przepisy mogłyby mieć zastosowanie do Irlandii Północnej. Odnośnie smartfonów więcej przeczytasz na sklepelectrogsm.pl dodatkowo w sklepie znajdziesz wiele tanich części zamiennych.

Apple sprzeciwia się tej propozycji

Gdy po raz pierwszy wprowadzono ją we wrześniu 2021 roku, przedstawiciel Apple powiedział, że rygorystyczne przepisy nakazujące stosowanie tylko jednego typu złącza raczej hamują innowacje, niż je wspierają, co z kolei zaszkodzi konsumentom w Europie i na całym świecie. Gigant technologiczny jest głównym producentem smartfonów korzystających z niestandardowego portu ładowania, ponieważ jego seria iPhone'ów używa stworzonego przez Apple złącza Lightning.

Poproszono Apple o komentarz

Według UE nowe przepisy obejmą szereg "małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych", w tym: telefony komórkowe, tablety, czytniki elektroniczne, myszy i klawiatury, urządzenia GPS (globalnego systemu pozycjonowania), słuchawki, zestawy, słuchawkowe i słuchawki douszne, aparaty cyfrowe, podręczne konsole do gier wideo głośniki przenośne. Więcej o tematyce telefonów jak i naprawy telefonów na embiznes.pl

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.