Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Problem ze spłatą kredytu hipotecznego? Zoptymalizuj ratę

  • Dodano: 2015-06-10 11:00, aktualizacja: 2015-06-15 11:01

Tak, koszty kredytu hipotecznego da się obniżyć

Istnieje przynajmniej kilka sposobów na realne obniżenie kosztów obsługi kredytu hipotecznego. Dziś przedstawiamy te, które możesz wdrożyć w życie od razu.

Sposób 1: Negocjuj z bankiem wysokość marży kredytowej

Mimo że wartość marży została wpisana na stałe do twojej umowy kredytowej, to jeszcze nie znaczy, że nie możesz jej negocjować. Jeśli przekonasz bank, że w chwili kiedy pospisywałeś dokumentację, średnia marża była np. o 50% wyższa w porównaniu do średniej rynkowej, jaką płacą inni kredytobiorcy w tej chwili, bank może przygotować aneks i dokonać korekty.

Warto wiedzieć: Bank nie zgodził się na zmianę marży kredytowej? Z kredytem hipotecznym zawsze możesz przenieść się do konkurencji (refinansowanie).

Sposób 2: Rozważ refinansowanie kredytu

Refinansowanie kredytu jest jednym z najpopularniejszych i zdecydowanie najłatwiej dostępnych sposobów na to, aby odciążyć swój domowy budżet. Technicznie rzecz biorąc, refinansowanie to nic innego, jak spłacanie starego kredytu nowym, tańszym.

W zależności od okresu finansowania, wartości zadłużenia, wysokości marży i oprocentowania, różnica na całym kredycie może mieć wartość nawet kilkudziesięciu tys. złotych w perspektywie 25 lat spłaty.

–        Ze względu na swoją specyfikę, refinansowanie sprawdza się najlepiej, jeśli podpisałeś umowę z bankiem, kiedy dostęp do kredytów hipotecznych był utrudniony, bowiem im wyższa różnica w poziomie marży, tym lepiej – czytamy w serwisie ehipoteka.com.pl.

Sposób 3: Wydłuż okres spłaty kredytu, jeśli to możliwe

Twój domowy budżet odczuje ulgę, jeśli zdecydujesz się na wydłużenie okresu kredytowania. Musisz jednak wiedzieć, że o ile miesięczna rata będzie proporcjonalnie niższa, to rozłożenie spłaty np. z 10 do 15 lat będzie kosztowało cię w ogólnym rozrachunku nawet kilkadziesiąt tys. złotych więcej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.