Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Prokurent - dobry zarobek i prestiż społeczny

  • Dodano: 2020-02-14 12:00

Osoby będące w zarządzie firmy niewątpliwie mają wiele obowiązków. Bywają sytuacje, że nie mogą sprostać im wszystkim, dlatego potrzebują dodatkowej pomocy, a więc osoby, która będzie dbała o interesy firmy. Taką osoba jest prokurent. Ale jakie uprawnienia trzeba posiadać, aby nim zostać?

 

Prokurent- odpowiedzialność i wiedza

Prokurent to osoba, której udzielony prokury czyli szczególnego pełnomocnictwa. Taki pracownik może podejmować decyzję, zatem spoczywa na nim duża odpowiedzialność, wszak musi on dbać o interesy firmy. Warto wiedzieć, że kodeks cywilny jasno określa, kto może piastować tę funkcję. Otóż prokurentem może zostać tylko i wyłącznie osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych. W spółce prokurent może widnieć jako pełnomocnik handlowy. Jest on powoływany przez zarząd, w zależności od statusu firmy odbywa się głosowanie, gdzie kandydatura może zatwierdzona jednomyślnie, bądź też większością głosów.


Obowiązki prokurentów i ich ograniczenia
Do obowiązków prokurentów należy reprezentowanie interesów firmy przed organami sądowymi i poza sądowymi. Jednocześnie prokurenci mają pewne ograniczenia. Pomimo swojej dużej decyzyjności najważniejsze zdanie nadal posiadają członkowie zarządu, którym prokurenci bezpośredni podlegają. Jednocześnie nie mogą oni sprzedać firmy czy też oddać innej osobie praw do jej pełnomocnictwa.

Wysokie zarobki

Praca prokurentów może być stresująca i jednocześnie wymaga dużej wiedzy. Ale trzeba też wiedzieć, że za ewentualne błędne decyzję, które nie są podejmowane w sposób świadomy prokurenci nie odpowiadają przed sądem. Praca jednak wymaga dużej wiedzy z marketingu czy zarządzania, prawa, ale również umiejętności radzenie sobie ze stresem czy też działania pod wpływem czasu. Na pewno dużą zaletą jest wysokie wynagrodzenie, które oscyluje na poziomie około 8200 złotych netto.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.