Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Rodzaje okien oraz ich wady i zalety

  • Dodano: 2020-02-14 08:30, aktualizacja: 2020-02-14 08:40

Wybór okien do domu czy też mieszkania jest niezwykle ważny. Decyzja dotycząca materiału, z jakiego okna zostały wykonane to podstawa. Warto więc porządnie się zastanowić, jakie okna będą w naszym przypadku lepsze - plastikowe, drewniane, a może aluminiowe? Poznaj wady i zalety tych okien!

Okna drewniane

W dzisiejszych czasach wciąż nie brakuje zwolenników okien drewnianych. Są one nie tylko wytrzymałe i stabilne, ale również przyjazne środowisku i niezwykle atrakcyjne. Zapewniają dobrą izolację cieplną, a w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń - bez najmniejszego problemu można je naprawić. Łatwo dopasować je do aranżacji wnętrz, dają naprawdę ciekawy efekt - są bowiem klasyką gatunku. Drewniane okna już na etapie produkcji są odpowiednio zabezpieczane, dzięki czemu są wysokoodporne na zabarwienia.

Okna drewniane, choć cechują się pięknym, naturalnym stylem, wymagają regularnej pielęgnacji. Przynajmniej raz w roku należy je wyczyścić i odświeżyć. Co kilka lat z kolei konieczne jest poddanie ich zabiegom renowacyjnych. Okna drewniane nie należą również do najtańszych.

Okna plastikowe

Posiadanie plastikowych okien (PVC) przekłada się przede wszystkim na realne zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Okna PVC sprawdzają się tak naprawdę wszędzie - nawet w dużych wnękach, gdzie wstawienie chociażby drewnianych okuć, jest po prostu niemożliwe. Plastikowe okna zapewniają nam dobrą izolacyjność akustyczną - nie bez powodu są więc wybierane przez osoby, które mieszkają w pobliżu głównych ulic. Dodatkowo, okna plastikowe możemy zakupić w różnych, ciekawych kształtach, a także kolorach. Największą jednak zaletą okien plastikowych jest ich niska cena.

Okna plastikowe nie są niestety odporne na intensywne i długotrwałe promieniowanie słoneczne. Materiał pod wpływem temperatury rozszerza się i kurczy. Niestety wszelkie uszkodzenia mechaniczne zmuszają nas najczęściej nie do renowacji czy naprawy, a do wymiany. Dodatkowo, okna plastikowe nie sprawdzają się w realizacji przeszkleń wielkogabarytowych. 

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe są przede wszystkim nowoczesnym, ale i energooszczędnym rozwiązaniem. Nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na ich zakup - niewiele ważą, cechują się niezwykłą wytrzymałością i podatnością na formowanie. Możemy więc uzyskać okna aluminiowe w różnych, wymyślnych kształtach. Okna aluminiowe, w odróżnieniu do drewnianych, możemy w bardzo prosty sposób pielęgnować i czyścić. Wystarczy przetrzeć je mokrą ścierką raz na kilka miesięcy. Okna aluminiowe są przede wszystkim odporne na warunki atmosferyczne - nie bez powodu więc możemy spotkać je w wielu budynkach mieszkalnych.

Oczywiście wszystko ma swoje zalety, jak i wady. Nie każdemu odpowiada fakt, iż okna aluminiowe są zimne. Większą jednak wadą jest brak możliwości naprawy czy też renowacji. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń, konieczna jest po prostu wymiana. Również cena tych okien odstrasza potencjalnych nabywców - są one znacznie droższe niż okna plastikowe czy drewniane.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.