Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Wolne rodniki: dlaczego są tak niebezpieczne?

  • Dodano: 2018-03-07 14:45, aktualizacja: 2018-03-08 10:56

O konieczności prowadzenia skutecznej walki z tymi atomami słyszymy od wielu lat, mimo to wciąż istnieje grupa osób, które nie zdają sobie sprawy z powagi problemu. Czy wolne rodniki w rzeczywistości są dla nas tak wielkim zagrożeniem? Dlaczego walka z nimi jest jedną z podstawowych zasad utrzymania dobrej formy?

Wolne rodniki tlenowe to reaktywne pochodne tlenu, które są uwalniane przez komórki naszego organizmu w trakcie oddychania. Dlaczego jest to tak wielki problem, skoro od dawna wiadomo, że nasz organizm potrzebuje tlenu do tego, by prawidłowo funkcjonować? Wyjaśnienie jest proste – wolne rodniki, znane też jako oksydanty, mogą negatywnie wpływać na nasz organizm. Im więcej takich atomów znajduje się w naszym organizmie, tym więcej problemów ze zdrowiem. Co można zrobić, by powstrzymać negatywne działanie wolnych rodników? Jeśli nie chcemy, by oksydanty stały się dla nas zagrożeniem, powinniśmy zadbać o to, by nie rozwijały się one zbyt szybko w naszym organizmie. Jak do zrobić? Pomoże nam tu odpowiednia profilaktyka.

Jedną z jej podstawowych zasad jest zdrowa dieta, której szybkie przekąski i tzw. śmieciowe jedzenie zastąpią wartościowe produkty. Rezygnacja ze słodyczy, alkoholu i papierosów to kolejna ważna sprawa. By wspierać swój organizm i zapewnić mu skuteczną ochronę przed wolnymi rodnikami, należy też w porę zadbać o to, by w naszym menu pojawiły się te produkty, w których znajdują się naturalne przeciwutleniacze. To skuteczni pogromcy wolnych rodników, dzięki którym możemy uniknąć wielu poważnych problemów ze zdrowiem.

Jakie przeciwutleniacze mogą nam pomóc? Takie, jak witamina C lub witamina E – substancje, które znajdziemy przede wszystkim w świeżych owocach oraz warzywach. W trosce o swe zdrowie warto też zastąpić tłuszcze zwierzęce tłuszczami roślinnymi, częściej sięgać po pełne ziarna zbóż oraz po tak ważny składnik zdrowej diety, jakim są tłuste ryby morskie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.