Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Wybór żłobka w Siemianowicach - praktyczne porady

  • Dodano: 2021-04-09 10:00, aktualizacja: 2021-04-09 12:51

Wraz z kończącym się urlopem macierzyńskim, w głowach świeżo upieczonych rodziców pojawia się jedno z najczęstszych pytań - czy wysłać dziecko do żłobka? Oczywiście na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak należy zwrócić uwagę na wiele zmiennych, które będą determinowały ten wybór. Podpowiemy, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze żłobka w Siemianowicach, na co zwrócić uwagę, odwiedzając placówkę i który żłobek dba o prawidłowy rozwój maluszków!

Kiedy można zapisać dziecko do żłobka? 

Nieoficjalnie przyjęło się, że dzieci do żłobka przyjmowane są od 20 tygodnia życia, natomiast swoją przygodę ze żłobkową placówką kończą w okolicy 3. roku życia. Oczywiście, każdy żłobek przyjmuje własną, indywidualną strategię à propos przyjmowania maluszków pod swoje skrzydła, najczęściej zapis ten jest zależny od indywidualnych preferencji i możliwości rodzica. Niektóre placówki zastrzegają sobie obowiązek przeprowadzenia z opiekunami rozmowy kwalifikacyjnej przed przyjęciem malucha, dbając przede wszystkim o rozwój i dobro swoich pociech. 

Należy również pamiętać, że ścieżka zapisu dziecka do żłobka prywatnego a publicznego znacznie się różni. Te pierwsze ustalają własne wymagania, a rekrutację prowadzą od września do sierpnia w oparciu o rozmowę z rodzicami. Z państwowymi placówkami sprawa wygląda zgoła inaczej - niezbędne jest przestrzeganie ściśle określonych terminów i procedur, natomiast ich zaniechanie może skutkować wykluczeniem dziecka z procesu rekrutacyjnego. 

Od czego zacząć? Poszukiwanie żłobka w Siemianowicach Śląskich 

Lokalizacja i godziny otwarcia

Na wybór żłobka składa się wiele czynników. Jednym z nich jest odległość od miejsca zamieszkania lub pracy. Przy wyborze placówki opiekuńczej warto oszacować, ile czasu zajmie nam dojazd. Kolejnym aspektem jest elastyczność proponowanych przez żłobki pakietów opiekuńczych - wiele z nich oferuje pobyt dziecka od 2, nawet do 8 godzin dziennie.

Wykwalifikowana kadra opiekuńcza i odpowiednia dieta

Kluczowym w podjęciu decyzji powinien być również współczynnik ludzki, czyli kadra. Warto dopilnować, aby naszym nowo narodzonym maleństwem zajęli się profesjonalni opiekunowie i opiekunki. Dodatkowym atutem mogą być zatrudnione w żłobku fizjoterapeutki, logopedzi czy położne. To niezwykle ważne, aby móc skonsultować rozwój swojego dziecka ze specjalistami. 

Wybór żłobka to również wybór związany z żywieniem dziecka. Warto zwrócić uwagę na to, skąd zamawiane w żłobku są posiłki, oraz czy żywienie jest odpowiednio zbilansowane, przygotowywane i przechowywane. W pierwszych latach życia dieta jest kluczowym elementem warunkującym prawidłowy rozwój motoryczny czy fizjologiczny. 

Zajęcia dodatkowe

Coraz częściej placówki żłobkowe oferują wiele zajęć dodatkowych, niemal prześcigając się w pomysłach na organizację czasu wolnego kilkumiesięcznym dzieciom. Przy wyborze placówki należy zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że najważniejszą potrzebą naszego dziecka jest poczucie bezpieczeństwa, bliskości i zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych. Wszelkie zajęcia dodatkowe powinny oscylować wokół rozwoju poznawczego i emocjonalnego dziecka, ponieważ na rozwój konkretnych, twardych umiejętności przyjdzie jeszcze czas w późniejszych okresach życia. Przy wyborze zajęć warto więc skupić się na zajęciach związanych z sensoryką, obcowaniem ze zwierzętami, muzyką czy językami. 

Na co zwrócić uwagę podczas oglądania żłobka?

Przed zapisem dziecka do żłobka warto spotkać się z dyrekcją placówki, w celu poznania zasad i filozofii pracy żłobka oraz przyjrzeć się przestrzeni, w której nasze dziecko będzie spędzało kilka godzin dziennie. Na takie spotkanie warto mieć przygotowaną wcześniej listę, na której powinny się znaleźć pytania o: 

  • czystość sal, 
  • estetykę pomieszczeń, 
  • dostępność do przewijaków i krzeseł do karmienia, 
  • jakość oraz wykonanie pomocy dydaktycznych i zabawek. 

Żłobek w Siemianowicach spełniający wyżej wymienione kryteria znany jest jako „Gryfne Bajtle” - to właśnie tam każdego dnia dzieci rozwijają kluczowe kompetencje w bezpiecznej i radosnej atmosferze, pozostając pod opieką wykwalifikowanej kadry opiekuńczej. Zajrzyj tam i przekonaj się, że to najlepsze miejsce dla prawidłowego rozwoju Twojego maluszka. Zobacz sam! https://gryfne-bajtle.pl/

Najpopularniejsze pytania 

  1. Czy w żłobku zatrudnieni są absolwenci pedagogiki? Warto zwracać uwagę na kwalifikacje opiekunek w tego typu placówkach, ponieważ polskie prawo dopuszcza do pracy w żłobku osoby, które nie ukończyły studiów pedagogicznych a jedynie kilkunastogodzinny kurs wychowawcy przedszkola. 
  2. Czy meble i pomoce w żłobku są bezpieczne? Powinny być. Zarówno każda pomoc dydaktyczna, zabawka, jak i mebel w placówce żłobkowej powinny spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa zaakceptowane przez Unię Europejską. Ponadto, należy zwrócić uwagę na to, czy w przestrzeni, w której przebywają dzieci, zapewnione są wszystkie środki bezpieczeństwa, czyli: zaślepione kontakty, zabezpieczone ostre kanty mebli, dostęp do gaśnicy i apteczki. 
  3. W jakich godzinach otwarte są punkty żłobkowe? To zależy od placówki, jednak najczęściej są to godziny od 6:30 do 17:00. Istnieją jednak takie miejsca, które otwierają swoje drzwi dla dzieci już od godziny 5:00.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.