Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Bezpieczna Grupa Wsparcia dla kobiet w Siemianowicach Śląskich. Dowiedz się więcej!

  • Dodano: 2023-03-17 14:45

Przemoc w rodzinie to temat którego większość z nas woli unikać, a ofiary przemocy domowej bardzo rzadko chcą dzielić się swoimi przeżyciami. Milczenie nie rozwiązuje problemu, a jedynie fałszywie zmniejsza jego skalę. Zagadnienie przemocy dosięga głównie kobiet i dzieci, które są w wielu przypadkach zastraszane, a ich pewność siebie zostaje obniżona poprzez brak wiary we własną skuteczność.

Osoba borykająca się z problemem przemocy domowej, dzięki przyznaniu się do problemu ma możliwość otrzymania potrzebnej pomocy i wsparcia. Głównym instrumentem walki z przemocą jest „Niebieska karta”, która stanowi indywidualny plan pomocy osobie pokrzywdzonej. Niestety wiele osób doświadczających  przemocy nie dostrzega w sobie ofiary i nie zgłasza się do odpowiednich instytucji. Przemoc w rodzinie nie zawsze dotyczy przemocy fizycznej, lecz w wielu przypadkach również psychicznej, czego częstymi skutkami są obniżenie samooceny i wycofanie społeczne.

Czym jest Bezpieczna Grupa Wsparcia?

Wychodząc naprzeciw potrzebom Kobiet Fundacja Klaster Innowacji Społecznych działająca w Gliwicach stworzyła inicjatywę “Bezpieczne Grupy Wsparcia”. Projekt ten finansowany jest z programu Aktywni Obywatele- Fundusz Krajowy, finansowany z Funduszy EOG, w ramach którego na terenie całego Śląska utworzone zostały Bezpieczne Grupy Wsparcia. Kobiety biorące udział w projekcie mają możliwość skorzystania z darmowych konsultacji z psychologiem i prawnikiem. W przeciągu każdego miesiąca odbywa się około 35 godzin doradztwa specjalistycznego. Każda grupa uczestniczy w cyklu 44 warsztatów z arteterapii, gdzie uczestniczki mają możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami z osobami o podobnych doświadczeniach. Dodatkowo uczestniczki brały udział w spotkaniach z policjantami z pobliskich komisariatów, którzy poruszali tematy związane z procedurą Niebieskiej Karty oraz sposobami zgłaszania przemocy domowej. Policjanci opowiadali również o bezpieczeństwie w Internecie, przestrzegali kobiety przed wyłudzeniami i oszustwami, których w obecnych czasach jest bardzo dużo. 

Spośród 9 grup utworzonych na terenie województwa śląskiego jedna powstała w Siemianowicach Śląskich. W skład grupy wchodzi ponad 20 kobiet, które z różną regularnością uczęszczają na warsztaty. Średnio w warsztatach udział bierze około 10 Pań w różnym wieku.  Część pań to kobiety które zakończyły już karierę zawodową. Większość uczestniczek to osoby samotne. Kilko pań to mamy opiekujące się dorosłymi niepełnosprawnymi dziećmi. Jedna z pań jest mamą dziecka z autyzmem, która uciekła od przemocowego partnera. Warsztaty są często dla nich ucieczka od samotności i codziennych kłopotów. Dzięki uczestniczeniu w warsztatach chronią się przed wykluczeniem społecznym.

Od pierwszych warsztatów  zaobserwowałam, że panie otwarły się na kontakty i zwykle zostają długo po zajęciach żeby porozmawiać - mówi opiekunka grupy.

Co daje Bezpieczna Grupa Wsparcia?

W ramach warsztatów uczestniczki tworzą dzieła w wielu różnych technikach, takich jak: szydełkowanie, wyszywanie, malowanie, robienie kartek ale również odnowione meble i nauka metody decoupage. Panie są posiadaczkami beretów oraz toreb wykonanych własnoręcznie na warsztatach, toreb eko malowanych oraz różnych ozdób jak makramowych kwiatów czy zasłonek. Na warsztatach panuje bardzo przyjazna, ciepła i radosna atmosfera. Uczestniczki rozmawiają w trakcie pracy oraz wymieniają się kwiatami, przepisami czy biżuterią. Większość uczestniczek dopytuje czy coś po zakończeniu projektu będzie robić, bo bardzo chcą się nadal spotykać.

Obserwacje opiekunki grupy i psychologa pokazują pozytywny wpływ warsztatów na samopoczucie uczestniczek. Wiele kobiet otworzyło się, zdobyło większą pewności siebie i stało się bardziej pogodne i uśmiechnięte. Dodatkowym rezultatem udziału w projekcie jest rozwój nowych umiejętności. Beneficjentki poprzez tworzone rękodzieł zwiększają wiarę we własne możliwości. Uzyskane rezultaty w trakcie realizacji projektu pokazały, że podobne działania powinny odbywać się w każdym większym mieście na terenie całego kraju. Utworzenie Bezpiecznych Grup Wsparcia daje możliwość zmniejszenie liczby osób narażonych na wykluczenie społeczne.

Dowiedz się więcej!

Bezpieczna Grupa Wsparcia dla kobiet w Siemianowicach Śląskich. Dowiedz się więcej! / fot. org.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Fundacja Klaster Innowacji Społecznych

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również