Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Komunikat MCZK w sprawie transportu i pomocy humanitarnej

 • Dodano: 2022-02-28 06:30, aktualizacja: 2022-02-27 21:14

MCZK kieruje komunikat w sprawie transportu i pomocy humanitarnej - ustalenia narady z Wojewodą Śląskim z dnia 26.02.2022.

Transport uchodźców przekraczających ukraińsko-polska granicę:

 1. Transport z punktów recepcyjnych do wskazanych przez wojewodów miejsc zakwaterowania organizuje administracja rządowa.
 2. Osoby/rodziny ukraińskie przybywające na zaproszenie do konkretnych lokalizacji mogą być odbierane z punktów granicznych przez zapraszające rodziny.
 3. Nie ma potrzeby, a wręcz niewskazane jest wysyłanie transportu bez uzgodnień – takie inicjatywy powodują jedynie chaos w strefie przygranicznej i utrudniają przejezdność dróg.
 4. Wojewodowie – lubelski i podkarpacki zapewniają, że transport jest skoordynowany i pewny.

Pomoc humanitarna:

 1. Dostawę pomocy humanitarnej na Ukrainę koordynuje MSZ oraz wojewodowie.
 2. Nie ma możliwości dostaw pomocy humanitarnej na terytorium Ukrainy w inny sposób – takie transporty nie są odprawiane.
 3. Również dostawy pomocy humanitarnej do punktów recepcyjno-wytchnieniowych na przejściach granicznych organizują wojewodowie; w związku z czym nie należy organizować tego typu wyjazdów indywidualnie.
 4. Na terenie województwa śląskiego do dnia 28 lutego powstanie centralny magazyn-HUB, do którego miasta/gminy będą mogły dostarczać pomoc humanitarną dla Ukrainy. Towar ten będzie mógł być przekazywany w formie skatalogowanej, opaletowanej wg szczegółowej instrukcji. Instrukcja zawierać będzie harmonogram dostaw, wykaz towarów wskazanych oraz zakazanych.
 5. Pomoc humanitarną zebraną w poszczególnych miastach dla uchodźców kwaterowanych w Polsce koordynować będą poszczególne gminy. W tym zakresie w najbliższych dniach zostanie zorganizowane spotkanie z organizatorami zbiórek.
 6. Osoby przybywające z terytorium Ukrainy zarejestrowane w punkcie recepcyjnym będą objęte pomocą medyczną; dla osób, które nie zarejestrowały się w punkcie recepcyjnym  na granicy będzie utworzony dodatkowy punkt recepcyjny przez Śląski Urząd Wojewódzki – o lokalizacji poinformujemy w osobnym komunikacie.
 7. W dalszym ciągu przyjmujemy zgłoszenia gotowości pomocy przy organizowaniu transportu – szczególnie towarów pomiędzy magazynami jak również osób do docelowych miejsc zakwaterowania. Zgłoszenia można dokonywać bezpośrednio do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Siemianowicach Śląskich telefonicznie pod numerem: 32 220 01 80 lub mailowo: mczk@um.siemianowice.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również