Siemianowice Śląskie - portal miejski Siemianowice.net.pl

Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Michałkowicki „Zameczek” odzyskał blask

  • Dodano: 2018-08-07 12:30

3 sierpnia po gruntownym remoncie całej elewacji michałkowicki „Zameczek” został oficjalnie otwarty. Jednak zakończono dopiero pierwszy etap remontu.

3 sierpnia odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia michałkowickiego „Zameczku”. Przecięciu wstęgi i poświęceniu obiektu towarzyszyły występy kwartetu smyczkowego oraz koncert Alexa Martineza, który jest mieszkańcem Siemianowic Śląskich i laureatem programu Mam Talent. Ponadto na najmłodszych czekała wata cukrowa, popcorn, malowanie twarzy i fotobudka. Uroczystość zakończona została pokazem sztucznych ognii.

Oficjalna nazwa „Zameczku” to Pałac Rheinbabenów. Był on od XVI wieku lokalną siedzibą rodzin arystokratycznych Mieroszewskich, Schwellengröbel, Rheinbabenów i Hohenlohe. Od połowy XX wieku pełnił na Śląsku funkcję społeczno-kulturalną, dzięki mecenatowi Kopalni Węgla Kamiennego „Michał” oraz „Siemianowice”. W 2009 roku obiekt został przejęty przez Gminę Siemianowice Śląskie, a od 2016 roku pełni funkcję oddziału Siemianowickiego Centrum Kultury.

Pierwsza część remontu rozpoczęła się w zeszłym roku i objęła odnowienie elewacji z wykonaniem tynków renowacyjnych oraz sztukaterii, wymianę stolarki okiennej i nawierzchni tarasu, wykonanie iluminacji, docieplenie dachu wraz z wymianą pokrycia dachowego, wykonanie półtorametrowej, granitowej opaski wokół budynku, wykonanie izolacji fundamentów. W tym roku rozpocznie się drugi etap rewitalizacji tego obiektu, w ramach którego wykonany zostanie remont wnętrza pałacu oraz renowacja szklenia i konstrukcji stalowej zabytkowej oranżerii. Miasto a ten cel otrzymało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 3,7 mln zł, co stanowi 85% zakładanych kosztów.

Najnowsze informacje z Siemianowic Śląskich w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.