Wiadomości z Siemianowic Śląskich

O pomocy dla osób dotkniętych przemocą. Spotkanie "Bezpieczna Kobieta" w Siemianowicach

  • Dodano: 2023-03-15 06:30, aktualizacja: 2023-03-14 21:36

Policyjny profilaktyk mł.asp. Arkadiusz Lasyk podczas spotkania pn. "Bezpieczna Kobieta" zorganizowanego przez stowarzyszenie "Siemianowice i Przyjaciele Biegają" przedstawił narzędzia, jakimi dysponuje Policja w sytuacji zaistnienia przemocy w rodzinie.

Zachęcił do korzystania ze wsparcia, jakie oferują podmioty działające w naszym mieście oraz reagowania, gdy widzimy bądź słyszymy, że komuś dzieje się krzywda. Oprócz rad mundurowego na uczestniczki czekały warsztaty z samoobrony.

W sobotę 11 marca na hali sportowej MOSiR "Pszczelnik" odbyło się spotkanie pn. "Bezpieczna Kobieta", którego organizatorem było Stowarzyszenie Sportowe "Siemianowice i Przyjaciele Biegają". Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta. Inspiracją do organizacji warsztatów był obchodzony 8 marca Dzień Kobiet. Wszystkie panie zostały przywitane przez Naczelnika Wydziału Kultury i Sportu Pana Krzysztofa Nosa.  Spotkanie miało po pierwsze zwrócić uwagę na problem przemocy w rodzinie, który nie zawsze musi objawiać się stosowaniem przemocy fizycznej. Tego typu przemoc często przejawia się stosowaniem przemocy psychicznej czy ekonomicznej.

Szukanie pomocy

Dlatego do udziału w warsztatach został zaproszony siemianowicki profilaktyk mł.asp. Arkadiusz Lasyk, który przekazał paniom, jak należy reagować oraz gdzie szukać pomocy. Przybliżył narzędzia, którymi dysponuje Policja już na poziomie przeprowadzonej interwencji, które mają zapewnić ochronę ofierze przemocy. Zachęcił do reagowania i nie bagatelizowania zauważonych symptomów u innych, a przede wszystkim do tego, aby wyciągnąć do tych osób pomocną dłoń i starać się zachęcić je do skorzystania z pomocy w podmiotach działających na terenie naszego miasta. O tym, że czasami jest to długa i trudna droga, ale do pokonania i prowadząca do nowego życia, opowiedziała Pani Anna Kuberek, która była ofiarą brutalnej przemocy domowej i która teraz pomaga osobom znajdującym się w takiej jak ona kiedyś sytuacji. Profilaktyk przybliżył uczestniczkom warsztatów Moją Komendę oraz Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Drugim celem spotkania było nauczenie pań technik samoobrony, tak aby w przypadku ataku, mogły skutecznie się obronić. Ta część warsztatów należała już do instruktorów sztuk walki, którzy zademonstrowali poszczególne elementy samoobrony i przećwiczyli niektóre z nich z paniami.

O pomocy dla osób dotkniętych przemocą. Spotkanie "Bezpieczna Kobieta" w Siemianowicach / fot. KMP Siemianowice Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również