Siemianowice Śląskie - portal miejski Siemianowice.net.pl

Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Prezydent gościł siemianowickiego gladiatora

  • Dodano: 2020-09-11 08:15, aktualizacja: 2020-09-11 08:43

Prezydent Miasta Rafał Piech spotkał się w środę (9.09) w siemianowickim magistracie z mistrzem Polski w biegu 24-godzinnym - Leszkiem Małyszkiem oraz z jednym z członków ekipy siemianowickiego gladiatora - Jakubem Śleziakiem.

Gratulując wspaniałego osiągnięcia prezydent nie krył podziwu dla wyniku naszego reprezentanta w tak trudnej konkurencji, wymagającej nie tylko świetnego przygotowania fizycznego, ale również doskonałej odporności psychicznej i niezłomnego charakteru. 

Przypomnijmy - w ostatni weekend sierpnia (29-30.08) w Pabianicach siemianowiczanin Leszek Małyszek po raz drugi w karierze został mistrzem Polski w biegu 24-godzinnym. Podczas XIII Mistrzostw Polski organizowanych przez PZLA, równo po jednej dobie, nasz zawodnik przebiegł 260 kilometrów i 27 metrów, o ponad 23 kilometry pobijając swój dotychczasowy najlepszy rezultat ! Do rekordu Polski zabrakło jedynie 8 km, a tym wynikiem oraz tytułem mistrzowskim Leszek zapewnił sobie powołanie do kadry Polski i kwalifikację na mistrzostwa świata, które odbędą się w maju przyszłego roku.

Jak podkreślali dzisiejsi goście - bieg 24-godzinny, rozgrywany na pętlach (w zależności od zawodów o długości od ok. 1,5 do 2 km) to taka konkurencja, w której pierwsze 12 godzin biega się nogami, każdą kolejną godzinę pokonuje się już "głową" i siłą woli. Leszek Małyszek dodał również, że kluczową rolę na tego typu imprezie odgrywa tzw. "support" czy "serwis", czyli po prostu ekipa danego biegacza, która wspiera go na trasie podczas rywalizacji w specjalnej strefie, informuje o tempie, pomaga pokonać kryzysy, kontroluje uzupełnianie płynów oraz dba o odpowiednią regenerację organizmu zawodnika. Taką rolę podczas zawodów w województwie łódzkim pełnili Jakub Śleziak i Rafał Koza

Jak się okazało Leszek Małyszek podczas tegorocznych mistrzostw miał pełnić rolę supportu Jakuba Śleziaka, który od początku roku przygotowywał się do startu. Kontuzja Jakuba oraz przesunięcie terminu mistrzostw z kwietnia na koniec sierpnia spowodowały, że wcześniejsze plany zostały skorygowane, a zawodnicy zamienili się rolami.

Warto przypomnieć

Na co dzień Leszek Małyszek jest nauczycielem wychowania fizycznego w tutejszym Zespole Szkół Sportowych, jest również trenerem pływania w UKS "Wodnik", a jego podopieczni to mistrzowie i medaliści mistrzostw Polski w pływaniu. Co ciekawe - nasz siemianowicki gladiator przygodę z bieganiem rozpoczął dopiero w 2012 roku.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.