Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Rafał Piech będzie się starał o drugą kadencję

  • Dodano: 2018-07-23 16:45, aktualizacja: 2018-07-24 07:31

Rafał Piech jest prezydentem Siemianowic Śląskich od 2014 roku, kiedy to wygrał II turę wyborów z wynikiem 65,47% głosów. Niedługo rozpoczną się wybory samorządowe, w których Prezydent po raz kolejny weźmie udział.

Zbliżają się wybory samorządowe, które mają się odbywać w dniach 21 października, 28 października albo 4 listopada. Dokładną datę premier Mateusz Morawiecki musi ogłosić do 16 sierpnia, czyli nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Najbardziej prawdopodobną datą jest 21 października, ponieważ wybory muszą odbyć się w dzień wolny od pracy, a to jest jedyna niehandlowa niedziela. Ponadto gdyby wybrano datę 28 października, druga tura odbyłaby się 11 listopada, czyli podczas obchodów 100-lecia niepodległości.

Rafał Piech po raz pierwszy startował na urząd prezydenta w 2014 roku, co zakończyło się sukcesem, ponieważ w II turze wygrał z wynikiem prawie 66%. Tym razem postanowił po raz kolejny spróbować swoich sił. Na swoim Facebooku napisał:

„Kochani, dobiega końca moja kadencja. Nadszedł dla mnie czas decyzji, czy wystartuję po raz drugi. Przez cztery lata udało się – mam nadzieję, że podzielacie Państwo to moje odczucie- wiele zrobić w mieście. To sukces nas wszystkich. Ale przecież to nie wszystko, co było do zrobienia. Zarówno Państwo, jak i ja, chcemy ciągle lepszych Siemianowic Śląskich. Poznając ich problemy z perspektywy Ratusza, zyskałem bardziej dogłębną wiedzę i świadomość potrzeb miasta i jego mieszkańców. Mam kolejne pomysły i chciałbym je dla nas wszystkich realizować. Wiem, że mógłbym liczyć na współdziałanie sił politycznych i społecznych z terenu miasta- zapewniły mnie o swoim poparciu. Odbieram też – co szczególnie sobie cenię- sygnały od mieszkańców, którzy chcieliby mnie widzieć , jako prezydenta miasta, w kolejnej kadencji. Po zastanowieniu więc zdecydowałem, że będę startował na urząd prezydenta miasta w najbliższych wyborach samorządowych, jako kandydat bezpartyjny moja przynależność to Stowarzyszenie Mieszkańców Siemianowic.”

Reakcja mieszkańców na tę wiadomość była natychmiastowa. Wśród ponad tysiąca komentarzy trudno znaleźć chociaż jeden negatywny. Prezydent cieszy się ogromnym poparciem u siemianowiczan.

„Bardzo liczę na Pana Kandydaturę. Lepszego prezydenta to miasto nigdy nie miało i sądzę, że po za Panem mieć nie będzie. Czekam na wybory. Powodzenia”
„Nie wyobrażam sobie, żeby Pan nie kandydował. Pan musi i będzie naszym Prezydentem przez kolejną kadencję i to nie tylko następną. Pan robi dla miasta i jego mieszkańców tak wiele, że teraz mieszkańcy się odwdzięczą, bo chcą aby nasze miasto było najlepsze”
„My z rodziną popieramy, żeby Pan był dalej Prezydentem jeszcze nikt nie zrobił tyle ile Pan zrobił dla Siemianowic, jesteśmy zadowoleni i innego Prezydenta nie chcemy.”

To tylko kilka komentarzy, które ukazały się pod informacją o kandydowaniu. Mieszkańcy są całkowicie pewni, że nie chcą innego prezydenta. Jak twierdzą, to miasto nigdy nie miało lepszych władz, które tak dbałyby o to miejsce i słuchały mieszkańców. Jednak należy pamiętać o tym, że w mieście wciąż jest wiele do zrobienia, o czym wie sam Rafał Piech, choć trzeba przyznać, że Siemianowice coraz bardziej się zmieniają. Ostatnie inwestycje jakie można wymienić to np. przebudowa przejść dla pieszych, strefa rekreacji i wypoczynku na Bańgowie czy integracyjne place zabaw, na których dzieci niepełnosprawne i zdrowe będą mogły wspólnie się bawić.

Jednym z ostatnich dużych sukcesów prezydenta jest walka z uciążliwościami zapachowymi, które nękają nie tylko mieszkańców Siemianowicach Śląskich, ale także m.in. Katowic i Sosnowca. Pisane były listy do premiera Mateusza Morawieckiego, a ponadto miastu udało się zebrać 7 000 podpisów pod petycją do Ministra Ochrony Środowiska Henryka Kowalczyka. Oczywiście problem nie został jeszcze rozwiązany, ale teraz wszystko leży już w kwestii władz centralnych.

„Pierwsze 7000 podpisów zebranych przez Was i naszych przyjaciół z innych metropolitalnych miast przekazałem dzisiaj osobiście w naszym wspólnym imieniu Ministrowi Ochrony Środowiska Henrykowi Kowalczykowi. Kluczowe dla nas mieszkańców Siemianowic zapis związany z zamknięciem odpadów komunalnych w specjalnie przygotowanych do tego halach spodobał się na tyle Panu ministrowi, że zostanie wprowadzony do nowej ustawy, nad którą w tej chwili pracuje resort. Jeśli wszystko dobrze pójdzie od przyszłego roku możemy liczyć że nasze powietrze znowu zacznie pachnieć. Dziękuję wszystkim mieszkańcom działaczom aktywistom i członkom naszych stowarzyszeń za zaangażowanie” - czytamy na Facebooku Rafała Piecha.

Nie wiadomo jednak z kim konkurować będzie prezydent. Na horyzoncie nie widać jak na razie rywali, choć patrząc na fakt jak duże poparcie wśród siemianowiczan ma Rafał Piech, to nie wiadomo czy byłaby dla nich jakakolwiek szansa.


Źródło: Sylwia Szafranek

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również