Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Siemianowice Śląskie uczciły 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej

  • Dodano: 2024-05-08 21:15

W środę, 8 maja 2024 roku, Siemianowice Śląskie uczciły 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, obchodzoną jako Narodowy Dzień Zwycięstwa.

Pamiętamy

Przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zgromadzili się nie tylko przedstawiciele władz miasta, ale i szerokie grono społeczności lokalnej, w tym służby mundurowe, organizacje samorządowe, instytucje miejskie, zakłady pracy, przedsiębiorcy, partie polityczne oraz uczniowie siemianowickich szkół i przedszkoli, a także wielu mieszkańców miasta.

W imieniu władz miasta hołd tym, którzy przyczynili się do zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami wyrażony przez wiązankę biało-czerwonych kwiatów złożyli Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie Rafał Piech, I Zastępca Prezydenta Miasta Agnieszka Gładysz, Sekretarz Miasta Adam Skowronek, Skarbnik Miasta Katarzyna Chrapek-Rogowska oraz zaprzysiężeni 6 maja radni Rady Miasta IX kadencji.

Następnie kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożyły pozostałe delegacje przybyłe na uroczystość.

Narodowy Dzień Zwycięstwa

Narodowy Dzień Zwycięstwa, ustanowiony przez polski parlament w 2015 roku, jest dniem refleksji i pamięci o tych, którzy walczyli o wolność Polski i Europy. Zastąpił on obchodzone wcześniej Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, znane jako Dzień Zwycięstwa, które było obchodzone 9 maja na mocy dekretu komunistycznych władz z 1945 roku. Obecnie 8 maja jest dniem, w którym wspominamy zarówno bohaterów, jak i ofiary tamtych tragicznych czasów.


Źródło: UM Siemianowice Śl. / fot. UM Siemianowice Śl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również