Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Siemianowice Śląskie: Zadbajmy o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych

  • Dodano: 2023-10-27 10:45

Rozpoczął się czas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych, kiedy znacznie częściej odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Pamiętajmy, że do takich wyjazdów należy się odpowiednio przygotować. Zachowajmy szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego powinniśmy zastosować kilka podanych przez nas wskazówek.

Bezpieczeństwo podczas Wszystkich Świętych

Rozpoczął się czas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych, kiedy znacznie częściej odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Pamiętajmy, że do takich wyjazdów należy się odpowiednio przygotować. Zachowajmy szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego powinniśmy zastosować kilka podanych przez nas wskazówek.

Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, apelujemy o zachowanie rozsądku, wzmożoną czujność i przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa.

Przed wyjściem z domu

Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania. Wychodząc, sprawdź czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone,a piecyki elektryczne wyłączone. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi. Złodziej zazwyczaj zna te miejsca. Włącz alarm, jeśli taki posiadasz. Nie zamieszczaj informacji w social mediach o swoim planowanym wyjeździe. Poproś swojego zaufanego sąsiad, żeby zwrócił uwagę na podejrzanie zachowujące się osoby.

W podróży

Na głównych trasach na Mazowsza na drogach dojazdowych do miast oraz w okolicach wszystkich cmentarzy, każdego dnia działań „Wszystkich Świętych 2023” policjanci ruchu drogowego wspomagani przez innych funkcjonariuszy będą dbać o porządek w ruchu drogowym i bezpieczeństwo podróżujących. Kierowcy jednak muszą pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności to oni sami odpowiadają za bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Policjanci skupiać się  będą na eliminowaniu utrudnień w ruchu drogowym poprzez jego upłynnianie, szczególnie w miejscach, gdzie wprowadzona została tymczasowa zmiana organizacji ruchu.

Pamiętaj! Nie należy parkować pojazdu w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych lub skrzyżowania oraz mniejszej niż 15 metrów od przystanku autobusowego.

Ważne! Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami oraz osób pieszych, aby przypomnieli sobie co oznaczają sygnały i polecenia wydawane przez policjantów oraz osoby uprawnione do kierowania ruchem i zwracali na nie uwagę, stosując się do wydawanych poleceń. W wielu miejscach, w celu upłynniania ruchu, policjanci będą podejmowali ręczną regulację, dlatego ważnym jest, aby te podstawowe zasady zostały przez uczestników ruchu drogowego odświeżone.

Również piesi powinni pamiętać o bezpiecznym zachowaniu się na drodze zwłaszcza w okolicach cmentarzy. Przechodzenie przez jezdnie powinno odbywać się tylko na oznaczonych przejściach dla pieszych lub w wyznaczonych w tym okresie miejscach. W porze wieczorowo-nocnej poruszając się po drodze poza terenem zabudowanym powinniśmy mieć elementy odblaskowe. To sprawi, że będziemy bardziej widoczni dla kierowców poruszających się po drodze, a przez to zwiększy się nasze bezpieczeństwo.

Udając się na cmentarz samochodem

Pamiętaj, nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu. Przed wyjazdem wyjazdem przygotuj pojazd do podróży.  Podczas jazdy przestrzegaj limitów prędkości, stosuj się do ograniczeń i znaków. Korzystaj z pasażerami z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewoź w fotelikach samochodowych.  Bezwzględnie  stosuj się do wydawanych poleceń przez policjantów  i innych służb porządkowych. Zaparkuj pojazd tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Rozważ podróż komunikacją miejską, która w tym czasie dojeżdża bezpośrednio pod cmentarze, a autobusy kursują częściej niż zwykle.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również