Wiadomości z Siemianowic Śląskich

"Siemianowicka Piąteczka" w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych

  • Dodano: 2022-11-17 07:00, aktualizacja: 2022-11-16 21:22

We wtorek, 15 listopada Szkołę Podstawowa nr 5 w Siemianowicach Śląskich odwiedziło Jury konkursu "Do Hymnu", organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyjechało specjalnie do naszego miasta, by dokonać oceny prezentacji konkursowej uczniów "Siemianowickiej Piąteczki".

Zadanie konkursowe polegało na grupowym wykonaniu przez uczniów w całości (tj. wszystkich zwrotek), jednogłosowo, "a cappella" i  przez możliwie największą liczbę uczniów: Hymnu Państwowego, a następnie dwóch pieśni patriotycznych, w przypadku SP 5 były to – "Rota” oraz "Marsz Pierwszej Brygady”.

Kto pojawił się w jury?

I tak swoją obecnością zaszczycili społeczność szkolną: Przewodniczący komisji jurorskiej, Pan prof. dr hab. Wiesław Delimat, profesor Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, dyrektor Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej, kierownik katedry Akademii Muzycznej w Krakowie, uznany muzyk, organista i dyrygent, który występował z wieloma zespołami orkiestrowymi oraz chóralnymi w Polsce i na świecie. A także Pani prof. dr hab. Aleksandra Paszek-Trefon, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, która w Katedrze Chóralistyki prowadzi zajęcia chóru, dyrygowania i czytania partytur. W dorobku artystycznym posiada natomiast wiele znaczących polskich i międzynarodowych nagród i wyróżnień. Prowadzone przez nią chóry wielokrotnie nagrywały dla polskiego, francuskiego i czeskiego radia, także Polskiej Telewizji.

Po prezentacji wszystkich trzech utworów Pan profesor Wiesław Delimat zwrócił się do młodzieży:

"Dziękujemy, że tak pięknie przyjęliście nas w Siemianowicach Śląskich. To piękno przejawia się w wielu rzeczach, w znajomości tekstu tych patriotycznych pieśni, w ćwiczonej umiejętności ich odśpiewania, wreszcie w tych odświętnych strojach, przyozdobionych kotylionami oraz patriotycznej dekoracji. (Ś) Dziękuję Wam za tę piękną szkołę, za ten piękny wystrój, za wasze przygotowanie, a w sposób szczególny dziękuję Pani, która tak pięknie i z wielkim zaangażowaniem poprowadziła wasz chóralny występ".

Młodzież przygotowywała lwia część grona pedagogicznego "Piąteczki”, a koordynatorką tych działań była Pani Katarzyna Urbańczyk, a za stronę muzyczną odpowiadała Pani Dominika Wawrzynek. Na wyniki V edycji konkursu "Do Hymnu" poczekać musimy jeszcze kilkanaście dni.

Wideo

"Siemianowicka Piąteczka" w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych / fot. UM Siemianowice Śl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również