Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Sukces roweru miejskiego w Siemianowicach

  • Dodano: 2018-10-15 10:30

Skończyły się realizowane przez Nextbike Polska pilotażowy program roweru miejskiego w Siemianowicach. Rowery można było wypożyczać do końca września. Teraz przyszedł czas na analizę danych i sformułowanie rekomendacji dotyczących przyszłego kształtu ewentualnych systemów.

Program pilotażowy trwał przez trzy ostatnie miesiące. W Siemianowicach dostępne były 4 stacje wypożyczeń i 32 rowery różnych typów. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia było bezpłatne.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników w Siemianowicach. Widać, że mieszkańcy chętnie korzystają z rowerów. Przez trzy miesiące zebraliśmy mnóstwo danych do analizy. Wkrótce przedstawimy władzom raporty oraz rekomendacje dotyczące kształtu ewentualnych przyszłych systemów rowerowych – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

W systemie Siemianowickiego Roweru Miejskiego zarejestrowało się niemal 1900 użytkowników. Wypożyczyli oni rowery ponad 7,6 tysiąca razy. Najchętniej ze stacji Centrum. Najczęściej pokonywana trasa wiodła od stacji Centrum do stacji Michałkowice.

- Bardzo się cieszymy z faktu, że blisko 2 tysiące mieszkańców zdecydowało się dołączyć do grupy osób, które traktują rower jako alternatywny środek transportu miejskiego wobec auta bądź komunikacji miejskiej. Widać to było zwłaszcza w godzinach porannych i popołudniowych, gdy stacje dokujące były puste. Warto w tym momencie zaznaczyć, że program pilotażowy potwierdził nasze urzędnicze założenia, że rower miejski powinien być obowiązkowym i standardowym elementem wyposażenia każdej gminy w Metropolii, a nie sezonową ciekawostką rekreacyjną – mówi Piotr Kochanek, rzecznik prasowy siemianowickiego magistratu.

Zarejestrowane w siemianowickim systemie konta użytkowników pozostają aktywne. Można dzięki nim wypożyczyć rower w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu lub dowolnym innym systemie Nextbike w Polsce lub za granicą.

Siemianowicki Rower Miejski to nie pierwszy program pilotażowy realizowany przez Nextbike w województwie śląskim. W ubiegłym roku rowery mieli okazję przetestować m.in. mieszkańcy Pszczyny i Tychów. Wyniki były na tyle dobre, że w tym roku wdrożono w obu miastach pełnowymiarowe systemy rowerowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również