Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Uchodźcy z Ukrainy dziękują Siemianowiczanom. Sprzątanie Parku Miejskiego

  • Dodano: 2022-04-22 06:30, aktualizacja: 2022-04-21 21:43

W czwartek, od godz. 9.30 grupa siemianowiczan, w większości pracowników MOSiR "Pszczelnik” wraz z kilkunastoosobową grupą uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają obecnie w punkcie noclegowo-wytchnieniowym w hali na Pszczelniku, przystąpili do sprzątania starej części Parku Miejskiego w Siemianowicach Śląskich, w pobliżu Muzeum Miejskiego i budynków leżących w kompleksie pałacu Donnersmarcków.

Biorąc udział w sprzątaniu nasi przyjaciele z Ukrainy chcieli choć w niewielkim stopniu wyrazić swoją wdzięczność za przyjęcie i pomoc, jaką otrzymali od mieszkańców Siemianowic Śląskich i wszystkich Polaków.

Pomimo, iż obchody Dnia Ziemi przypadają w piątek, 22 kwietnia, termin akcji został wyznaczony na czwartek, ponieważ przebywający w naszym mieście uchodźcy z Ukrainy są w większości wyznania prawosławnego i właśnie w najbliższy piątek świętują Wielki Piątek przed niedzielą Zmartwychwstania Chrystusa. Dzięki temu mogli oni włączyć się w akcję sprzątania siemianowickiego parku, a przy okazji – o czym nie wiedzieli nawet organizatorzy – kultywować tradycję prawosławną, w której Wielki Czwartek jest nazywany „czystym”, ponieważ właśnie wtedy sprząta się domostwa na święta.

– Trochę dzisiaj posprzątaliśmy, ale będziemy chcieli tę akcję powtarzać – powiedziała Dagmara Jazowska z MOSiR „Pszczelnik”, pomysłodawca i „spiritus movens” całego przedsięwzięcia. I była chyba wyrazicielką woli wszystkich uczestników akcji, którzy także nie chcą spocząć na laurach.

Korzyści płynących z czwartkowego sprzątania nie sposób przecenić, bo oprócz "uwolnienia” Parku Miejskiego od całej sterty śmieci jego uczestnicy mieli okazję do spotkania, rozmowy i wzajemnego poznawania się i poznawania ludzi, których tak bardzo dotknęła tragedia wojny i którzy pomoc i schronienie znaleźli w Siemianowicach Śląskich.

Uchodźcy z Ukrainy dziękują Siemianowiczanom. Sprzątanie Parku Miejskiego / fot. UM Siemianowice Śl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również