Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Uwaga na niskie temperatury. Rozejrzyj się czy ktoś nie potrzebuje pomocy!

  • Dodano: 2023-02-08 07:00, aktualizacja: 2023-02-07 23:58

Temperatury pokazują stopnie na minusie, dlatego przypomina się, że wystarczy tylko jeden telefon na numer 112 bądź 986, aby przekazać informację o osobie, która potrzebuje pomocy z uwagi na możliwość wychłodzenia. Można skorzystać również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i nanieść odpowiednie zgłoszenia, które będą skrupulatnie sprawdzać mundurowi. Pamiętajmy, aby reagować, gdy widzimy osobę bezdomną, nieporadną czy nietrzeźwą, która potrzebuje pomocy.

Nie odwracajmy wzroku!

Do zadań codziennych wszystkich patroli kierowanych do służby na mieście o tej porze roku wpisane jest kontrolowanie miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Na wychłodzenie organizmu szczególnie narażeni są bezdomni, osoby nieporadne, starsze czy nietrzeźwi. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosi się o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie "bezdomność".

Policjanci zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać, często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje- odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach. Niektórzy z nich, pomimo świadomości zagrożenia na jakie się wystawiają poprzez nocowanie w takich miejscach, nie decydują się na przyjęcie schronienia w noclegowniach i odmawiają przyjęcia jakiejkolwiek pomocy. W takich przypadkach policyjne patrole starają się w miarę możliwości wzmożyć częstotliwość kontroli takich osób, aby zapobiec ich zamarznięciu.

Apelujemy do Państwa o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. - czytamy na stronie KMP.

Wykaz placówek świadczących pomoc bezdomnych dostępny jest na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również