Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Wyróżnienie siemianowickiego Klubu Łączności SP9KJM

  • Dodano: 2021-05-11 06:30, aktualizacja: 2021-05-10 20:28

W Domu Kultury "Chemik" w Siemianowicach Śl. odbyła się uroczystość polegająca na wręczeniu działaczom siemianowickiego Klubu Łączności SP9KJM jednego z najbardziej nowoczesnych urządzeń nadawczo-odbiorczego tj. Icom 7300.

Pozwala to na pracę na wszystkich krótkofalarskich pasmach radiowych

Tego typu gest ze strony ZW LOK w Katowicach był formą podziękowania dla krótkofalowców tego klubu za wzmożoną działalność na przestrzeni ostatnich 30 lat.

W imieniu prezydenta miasta w spotkaniu wzięła udział Elżbieta Nieszporek – pełnomocnik ds. siemianowickich organizacji pozarządowych. W spotkaniu tym Siemianowicką Spółdzielnię Mieszkaniową reprezentował zastępca prezesa SSM ds. technicznych Marek Grzyb (siedziba klubu podlega pod zasoby SSM). Obecni byli też dwaj przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego LOK w Katowicach - prezes Leszek Waligóra SP9WZR i członek Zarządu ZW LOK Jacek Wicher, kierownik Domu Kultury "Chemik” Zbigniew Krupski oraz najbardziej aktywni członkowie klubowi.

Po rozpoczęciu uroczystości prezes klubu SP9KJM Tadeusz SP9HQJ wręczył okolicznościowe grawertony dla: prezydenta Siemianowic Śl. Rafała Piecha, prezes Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Jolanty Sobek, prezesa ZW LOK w Katowicach Leszka Waligóry SP9WZR, wiceprezesa ZW LOK Ryszarda Kasprzyka oraz kierownika Domu Kultury "Chemik” Zbigniewa Krupskiego. Ponadto obecni na spotkaniu goście i wyróżniający się członkowie klubu obdarowani zostali okolicznościowymi pismami pochwalnymi i innymi upominkami.

Aktu wręczenia transceivera – urządzenia nadawczo-odbiorczego dokonał prezes ZW LOK w Katowicach Leszek Waligóra SP9WZR, który stwierdził, że działacze klubowi w pełni zasłużyli na tę nagrodę, a świadczą o tym dotychczasowe imponujące wyniki tego klubu.

Głównym tematem dyskusji była sprawa pozyskania młodych osób (głównie uczniów szkół średnich o profilu technicznym) do uprawiania tego prestiżowego i elitarnego hobby. Uczestnicy spotkania zgodzili się z poglądem, że w tym zakresie należy zwrócić się głównie z taką propozycją do dyrekcji niektórych szkół średnich i tam poszukiwać potencjalnych kandydatów na krótkofalowców. A jakie wymierne profity czekają na potencjalnych kandydatów na przyszłych krótkofalowców? Jest ich wiele, a jedną z nich jest możliwość bezpłatnych korepetycji w zakresie doskonalenia języków obcych poprzez liczne rozmowy z korespondentami z całego świata, a nawet z astronautami ze stacji orbitalnej krążącej nad naszym globem.

Ponadto w ramach uprawiania krótkofalarskiego hobby można doskonalić nowoczesne komputerowe techniki cyfrowe np. SSTV, RTTY czy najbardziej nowoczesne techniki np. FT8. Dzisiejsza, nowoczesna krótkofalarska technika radiowa idzie z duchem czasu i szybko reaguje na najnowsze zdobycze techniki wprowadzając niektóre z nich w życie. Ale telegrafia to najwyższy stopień wtajemniczenia. I nie wszyscy muszą ją stosować. Dyskutanci opowiedzieli się również za potrzebą otwarcia się na lokalną społeczność i w tym celu siemianowiccy krótkofalowcy będą obecni na różnego typu imprezach np. festynach prezentując głównie elementy sportowo-obronne.

Więcej informacji i zdjęć znajduje się na stronie www.sp9kjm.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również