Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Bezpieczne odzyskiwanie plików po wirusie EXE

  • Dodano: 2022-11-24 05:45, aktualizacja: 2022-11-24 05:57

Wirusy EXE są najbardziej rozpowszechnionym typem wirusów infekujących pliki. Można je napotkać na złośliwych stronach internetowych, znaleźć w pakiecie z podejrzanym oprogramowaniem lub przebrać za legalne pliki na stronach wymiany plików.

Podobnie jak wszystkie inne wirusy infekujące pliki, wirusy EXE mogą wyłączać część systemu operacyjnego, ukrywać ważne pliki, a nawet powodować rozległe uszkodzenia danych. Podczas gdy pliki ukryte przez trojana można zazwyczaj odzyskać za pomocą polecenia attrib, do odzyskania danych po wirusie EXE zazwyczaj potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie do odzyskiwania danych. Więcej odnośnie odzyskiwania danych na plom.pl

Zainstaluj oprogramowanie do odzyskiwania danych

Aby odzyskać pliki zainfekowane wirusem. Zainstaluj je, przeskanuj urządzenie i usuń wybrane i niebezpieczne pliki. Na koniec należy sformatować zainfekowany dysk, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Zalecamy wykonanie tego kroku, nawet jeśli usunąłeś już wirusa za pomocą rozwiązania antywirusowego, ponieważ nie chcesz ryzykować, jeśli chodzi o wirusy.

Co to jest atak Ransomware ?

Ransome to złośliwe oprogramowanie (malicious software), które blokuje dostęp do systemu komputerowego ofiary lub szyfruje jej dane. W takich przypadkach atakujący żąda opłaty okupu w zamian za przywrócenie dostępu do tych plików, baz danych itp. Najczęściej żądaniom okupu towarzyszą terminy. Jeśli ofiara nie spełni tych żądań, ryzykuje utratę danych na zawsze.

Istnieją dwa rodzaje ransomware - szyfratory i blokery ekranu.

Szyfratory szyfrują Twoje ważne dane, takie jak dokumenty, zdjęcia, media itp. i aby uzyskać do nich dostęp, będziesz potrzebował klucza deszyfrującego. Z drugiej strony, złośliwe oprogramowanie Screen Locker ingeruje w podstawowe systemy komputerowe za pomocą ekranu "blokady", który żąda okupu. Jest jednak oczywiste, że te rodzaje złośliwego oprogramowania są zaprojektowane do wyłudzania pieniędzy od ludzi.

Ransomware często atakuje ludzi i firmy za pomocą e-maili phishingowych, luk w oprogramowaniu itp. Jeśli podejrzewasz, że zostałeś zaatakowany przez takie złośliwe oprogramowanie, ważne jest, aby działać szybko, zanim dostanie się ono do twoich ważnych plików lub danych. W odpowiedzi na takie ataki możesz wykonać następujące kroki:

  • Odizoluj zaatakowane urządzenie - Jeśli ransomware zaatakowało Twój system, pierwszą reakcją powinno być odłączenie podłączonych urządzeń, internetu itp. W razie potrzeby możesz nawet wyłączyć urządzenie.
  • Identyfikacja oprogramowania Ransomware - Ważne jest również, aby spróbować zidentyfikować typ złośliwego oprogramowania, z którym masz do czynienia. Istnieją różne narzędzia, które pomogą Ci w tej sytuacji. Możesz nawet skorzystać z No More Ransom, inicjatywy firmy McAfee, która pomoże Ci odszyfrować Twoje dane.

Skonsultuj się z profesjonalistą - Innym sposobem radzenia sobie z atakami ransomware jest natychmiastowe skonsultowanie się z profesjonalistą, który pomoże Ci znaleźć źródła podatności, a nawet zidentyfikować wszystkie zaatakowane systemy. Te informacje mogą pomóc w wyeliminowaniu zagrożenia na dobre. Artykuł napisany przy współpracy ze sklepem suplegsm.com

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.