Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty?

  • Dodano: 2020-02-13 13:30

Wybranie plecaka dla pierwszoklasisty nie jest wcale tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Stając w jego obliczu, każdy z rodziców powinien wziąć pod uwagę różne czynniki. Nie powinniśmy kierować się tylko kryterium pojemności i estetyką. Pomyślmy głównie o wygodzie plecaka i jego ergonomii, co zapewni naszym pociechom wygodę. Jeżeli brać pod uwagę intensywność użytkowania plecaka przez pociechę można stwierdzić, iż powinien on być wystrzały i niezawodny niczym torba dla alpinisty. Dobrze dobrany do potrzeb dziecka plecak jest prawdziwym skarbem.

Plecak wagi lekkiej 

Dla pierwszoklasisty najbardziej istotne podczas dokonywania wyboru plecaka będzie to, żeby zrobił przede wszystkim wrażenie na koleżankach i kolegach w szkole lub posiadał nadruk przedstawiający ulubioną postać z bajki. Dla rodziców najważniejsze powinny jednakże inne czynniki. Najbardziej istotna będzie waga. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami ciężar plecaków szkolnych nie powinien przekroczyć 10% wagi samego dziecka. Jeżeli wziąć pod uwagę, iż zwykle pierwszoklasista waży około 30 kg, to waga jego plecaka wraz z zawartością nie powinna przekroczyć 3 kg. Zmieszczenie się w podanym limicie jest czasami niemożliwym zadaniem wobec dużych wymagań mających związek z przyborami szkolnymi. Niewątpliwie, można ograniczyć ich ilość, wybierać zeszyty mające miękkie oprawki, niemniej jednak zdecydowanie najwięcej zyskamy wybierając lekkie modele toreb. Niektóre spośród plecaków ważą bowiem mniej aniżeli 1 kg. Dla lepszego komfortu użytkowania istotne jest właściwe rozmieszczenie ciężaru wybranych elementów w środku plecaka. Dzisiejsze plecaki szkolne mają obszerne główne komory oraz liczne kieszenie i przegrody, które umożliwiają uporządkowanie zawartości. 

Plecak na miarę 

Poza wagą miejmy na uwadze wybór właściwego kształtu i rozmiaru plecaka, które będą dopasowane do sylwetki i wzrostu dziecka. Aby bagaż szkolny był wygodny musi zostać dopasowany jak ubranie. Tył plecaka powinien mieć taki kształt, który będzie ściśle przylegał do pleców pociechy. Właściwe wyprofilowanie powinno chronić dziecko przed wystąpieniem wad postawy. Usztywnienie tyłu zapobiegnie zaś dyskomfort owi uwierają twardych przyborów i książek. Szelki powinny mieć możliwość regulacji, ponieważ dziecko w wieku szkolnym szybko rośnie. Ich właściwie dobrana długość ułatwi zakładanie i zdejmowanie plecaka. Najlepszą opcją będą szerokie szelki, które wykonano z wyściełanego, grubego materiału. Górna część plecaka powinna znaleźć się na wysokości ramion, dolna zaś nie może przekroczyć dolnego odcinka kręgosłupa. Na szerokość plecak nie powinien wystawać poza kontury ramion pociechy. 

Wytrzymałość podczas każdej ze szkolnych przygód 

Wytrzymałość to kolejny z czynników, który warto brać pod uwagę. Dzieci są wymagającymi użytkownikami, którzy potrafią przetestować trwałość plecaka na wiele sposobów, o których my dorośli nie mamy pojęcia. Dlatego warto zwrócić uwagę na materiały, z których wykonano plecak, jak i na dodatkowe zalety, jak chociażby wodoodporność. Newralgiczną częścią każdego plecaka jest jego spód, zatem warto znaleźć taki, który będzie miał wzmocnione dno.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.