Słyszałeś o polisolokatach i zastanawiasz się, czym się one różnią od standardowych lokat? Nie wiesz, gdzie lepiej ulokować oszczędności? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o tych produktach.
Między lokatą a polisolokatą jest spora różnica. Ten drugi produkt to faktycznie połączenie tradycyjnej lokaty bankowej z polisą. Początkowo polisolokaty były oferowane jako alternatywa dla lokat, a stały się popularne dlatego, że gwarantowały ominięcie podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych. Po zmianach, które weszły w życie od 1 stycznia 2015 r., sytuacja wygląda tak, że od zysków zgromadzonych na polisolokacie również trzeba odprowadzić podatek. Czy zatem w ogóle brać pod uwagę podpisanie umowy o prowadzenie takiego produktu?
Polisa terminowa – co musisz o niej wiedzieć?
Aby twoje oszczędności wypracowały zysk na lokacie, musisz podpisać umowę z bankiem. Zanim to zrobisz, powinieneś zapoznać się z ofertą poszczególnych banków. Najlepsze lokaty to takie, które:
- są oferowane na wysokie oprocentowanie,
- ich założenie nie wiąże się z koniecznością korzystania z innych produktów oferowanych przez dany bank,
- są proponowane na różny okres, dzięki czemu każdy klient może zdecydować, czy interesuje go lokata krótkoterminowa czy długoterminowa.
Przed założeniem lokaty bankowej, powinieneś zastanowić się m.in. nad rodzajem oprocentowania. Jeżeli zależy ci na gwarantowanym zysku, to wybierz oprocentowanie stałe – wówczas niezależnie od wahań rynkowych, bank będzie naliczał odsetki zgodnie z postanowieniami umowy. Chcesz zaryzykować? Lepszym rozwiązaniem będzie lokata z oprocentowaniem zmienny – wysokość tego może ulec zmianie w trakcie trwania umowy z bankiem (bank może zarówno podwyższyć, jak i obniżyć wysokość oprocentowania).
Zerwanie lokaty bankowej przed terminem wygaśnięcia umowy najczęściej oznacza tyle, że bank nie wypłaci klientowi odsetek – na wskazane konto zostanie przelana wyłącznie kwota zdeponowana na lokacie.
Polisolokata – polisa i lokata w jednym
Jeżeli zdecydujesz się na polisolokatę, to musisz wiedzieć, że umowę o jej prowadzenie podpiszesz z towarzystwem ubezpieczeniowym, nie bankiem. To pierwsza znacząca różnica w porównaniu z tradycyjną lokatą. Ponadto, polisolokata to produkt:
- Długoterminowy – minimalny okres, na jaki możesz podpisać umowę to 6 miesięcy. W porównaniu do lokat bankowych, które można założyć nawet na 1 dzień, umowa jest zawierana na długi czas.
- Z wysokim wkładem – polisę bankową założysz, dysponując już oszczędnościami w kwocie 500 zł. Aby założyć polisolokatę, będziesz potrzebował kwoty co najmniej 5 000 zł.
- Z wyższym oprocentowaniem niż lokata bankowa. Jeżeli założyć polisolokatę, to możesz oczekiwać wyższego niż w przypadku standardowej polisy bankowej zysku.
- Z którego nie mogą skorzystać wszyscy. Ponieważ w tym przypadku mowa również o polisie, to towarzystwa ubezpieczeniowe ustanawiają ograniczenia wiekowe.
Jak widzisz, różnice są znaczne. Aby dobrze wybrać, powinieneś wziąć pod uwagę wszystkie powyższe informacje. Specjaliści zalecają również, aby dokładnie sprawdzić zakres oferowanej ochrony i przeanalizować, na jakich warunkach odbędzie się inwestowanie części składki – czy zwrot jest gwarantowany?
Wycofanie pieniędzy z polisolokaty przed upływem roku jest ryzykowne – klient najczęściej traci sporą część oszczędności, a jest to związane z tym, że ubezpieczyciel w pierwszych latach trwania umowy podbiera kwoty tytułem składek na ubezpieczenie. To również powinieneś wziąć pod uwagę, rozważając, który produkt będzie dla ciebie korzystniejszy.