Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Praca opiekunki do osób starszych - jakie przeszkody możesz napotkać w codziennej opiece

  • Dodano: 2019-10-24 12:30

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to niełatwa branża. Wiąże się z pobytem w obcym kraju i koniecznością bycia w ciągłej gotowości do pomocy podopiecznemu. Nie wystarczy przy tym wiedza i wytrwałość. To zajęcie dla osób o szczególnych predyspozycjach, takich jak empatia, wyrozumiałość i cierpliwość. Jakie trudności może napotkać opiekunka osób starszych w Niemczech w swojej codziennej pracy?

Zmęczenie i złe samopoczucie

Przebywanie przez większość dnia z seniorami i zmaganie się z ich zdrowotnymi problemami daleko od swojego domu bywa dla opiekunek źródłem stresu i wielu obciążeń. Zdarza się, że należy czuwać nad bezpieczeństwem podopiecznych również w nocy i w razie potrzeby być gotowym na ich wezwanie. Te wszystkie czynniki mogą zniechęcać do pracy, ale przede wszystkim przyczyniać się do odczuwania przewlekłego zmęczenia fizycznego i psychicznego. Złe samopoczucie opiekunki przekłada się z kolei na jej relacje z seniorem i jakość zapewnianej opieki.

Jak zatem uniknąć przemęczenia i zawodowego wypalenia w branży, jaką jest opieka nad starszymi? Przede wszystkim trzeba pamiętać o zdrowym wypoczynku oraz o tym, by w miarę możliwości oddzielać życie zawodowe od prywatnego. Każdy senior ma swoje problemy i frustracje, jednak one nie dotyczą opiekunek osobiście. Warto postawić granicę, której nie należy przekraczać. Troskę o podopiecznego trzeba uzupełniać troską o siebie.

Bariera językowa

Praca opiekunki osób starszych może przynosić wiele korzyści, między innymi zapewniać wysokie zarobki i satysfakcję wynikającą z poczucia dobrze wykonanych obowiązków. Zdarza się jednak, że z powodu obaw przed barierą językową część kandydatek rezygnuje z niej już na starcie. Trzeba pamiętać, że taka bariera powstaje głównie w naszych głowach i często nie ma przełożenia na fakty. Chociaż początkowo posługiwanie się obcym językiem na co dzień okazuje się trudne, z czasem udaje się poprawić umiejętności.

Przebywając za granicą, można uczyć się niemieckiego w praktyce, co daje znacznie lepsze efekty niż czytanie książek i robienie ćwiczeń. Wiele osób wyjeżdżających z Polski ze słabą znajomością języka właśnie poza krajem nauczyło się go w stopniu komunikatywnym. Niezdecydowanym na wyjazd mogą pomóc też kursy językowe. Jeżeli interesuje Cię praca opiekunki w Niemczech, oferty i praktyczne informacje znajdziesz na stronie https://laxocare.pl. Nawet jeśli nie zna się języka, można wziąć udział w darmowych kursach, na których poznaje się niezbędne słowa i zwroty.

Tęsknota za domem

Wyjazd za granicę wiąże się z opuszczeniem rodzinnego domu i rozłąką z bliskimi. Dla wielu osób może być to dużym utrudnieniem. Jednak decydując się na pracę opiekunki starszych w Niemczech, akceptuje się takie warunki. Tęsknotę może po części zrekompensować szansa poznania nowych osób i innej kultury, odwiedzenia ciekawych miejsc. Ponadto opiekunki wracają do kraju po kilku tygodniach albo miesiącach, dlatego nie opuszczają rodzin na długi czas.

Problematyczni seniorzy – drobne złośliwości i problemy z komunikacją

Osoby starsze często czują się niepotrzebne, opuszczone i niedopasowane do współczesnego świata. Tęsknią za czasami pełnej sprawności i brakuje im cierpliwości względem własnych ograniczeń. Choroby i wstydliwe dolegliwości wprawiają je w zakłopotanie. Krępująca może być dla nich obecność obcych osób w intymnych chwilach takich jak kąpiel czy wstawanie z łóżka. Reakcje seniorów na takie trudności mogą być bardzo zróżnicowane. Jedni zamykają się w sobie i izolują, inni stale narzekają, a jeszcze inni złoszczą się, widząc, że ktoś chce im pomóc. Osoby starsze bywają uszczypliwe i uparte. Trzeba zatem wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością. Widoczne poirytowanie, pośpiech albo nieuprzejme zachowanie wobec seniora tylko wzmaga jego złe samopoczucie i zniechęca do jakichkolwiek aktywności.

Chociaż praca opiekunki w Niemczech ma swoje ciemne strony w postaci trudności napotykanych w na co dzień, potrafi dawać wiele satysfakcji. Nie powinno się więc traktować jej jak pasmo piętrzących się problemów i niedogodności. Przy odpowiednim podejściu można zarówno poprawić jakość życia osób starszych, jak i poziom swojego zadowolenia z pracy.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Wanda

    Tęsknota za domem i rodziną, to mi na początku doskwierało. Zdecydowałam się, aby wyjechać z laxo care do Niemiec z powodu sytuacji finansowej. Kolżenaka mi robotę załatwiła. Pensja jest naprawdę przyzwoita cięzko jest w Polsce tyle zarobić. W tym momencie ja i moja rodzina się przyzwyczailismy, że pracuje poza granicami kraju.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.