Otwarcie sezonu spotkań podróżniczych w SCK – Bytków

Czas czytania: 2 min.

22 września, w SCK Bytków, odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie poświęcone podróżom. Tematem była Afryka – prelegent Przemysław Supernak, opowiadał o swoich przeżyciach z pobytu w Tanzanii i na należącej do tego kraju wyspie Zanzibar.

Zanzibar w wykonaniu Przemysława Supernaka

Swoją opowieść zatytułował Mzungu w Butiamie – czyli Biały w afrykańskiej wiosce o nazwie Butiama. Pobyt poza turystycznymi resortami i samotne spacery po wioskach dostarczyło mu wiele spostrzeżeń i refleksji a nawet pozwoliło przemyśleć i przewartościować swój stosunek do wielu spraw. Głębokie ubóstwo, poczucie krzywdy doznawanej od Białego przez wiele stuleci, poszanowanie tradycji – rzucało się w oczy i dawało o sobie znać bardzo często. Pełna wyzysku przeszłość kolonialna odzywała się w zaczepnych słowach kierowanych do niego przez młodych mężczyzn “daj mi moje pieniądze”.

Początkowo myślał, że to błąd językowy ale wyjaśniono mu, że nie. Afrykanie są przekonani, że bogactwo Białego powstało z pracy Czarnego i eksploatacji jego ziemi. Afryka to na szczęście również uśmiech dzieci, ufność i bezinteresowność w zachowaniu a przede wszystkim piękne krajobrazy i bogactwo przyrody. Różnorodność gatunków zwierząt, ich majestat i wspaniałość można podziwiać w Parkach Narodowych. Przyroda bywa również niebezpieczna – komary przenoszą malarię, denge a w stojących wodach kryje się mnóstwo pasożytów wywołujących groźne u człowieka choroby. Afryka pasjonuje, zachwyca, przewartościowuje sposób myślenia. Warto ją poznać, zwłaszcza tą poza miastem i ekskluzywnym hotelem.

Autor / Źródło
Karolina Goik / UM Siemianowice Śląskie

Dodaj komentarz

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe