Panele fotowoltaiczne na miejskich budynkach. Rusza kolejny etap „Słonecznej Gminy”
Na dachach kolejnych miejskich budynków pojawią się instalacje fotowoltaiczne. Do września panele zostaną zamontowane m.in. na przedszkolach, obiektach sportowych oraz budynku Urzędu Miasta. Łączna moc instalacji w pierwszym etapie wyniesie 163 kWp.
Miasto realizuje projekt pn. „Słoneczna Gmina – montaż instalacji fotowoltaicznych w infrastrukturze publicznej V – ETAP 1”. Inwestycja obejmuje montaż paneli fotowoltaicznych na dachach kolejnych obiektów użyteczności publicznej. Celem zadania jest zwiększenie udziału energii odnawialnej w funkcjonowaniu miejskiej infrastruktury oraz ograniczenie kosztów związanych ze zużyciem prądu w placówkach publicznych.
Panele fotowoltaiczne na przedszkolach, basenie i urzędzie
W ramach pierwszego etapu instalacje fotowoltaiczne mają zostać zamontowane do września tego roku na budynkach:
Przedszkola nr 18, Przedszkola nr 19, Kompleksu Sportowego „Michał” oraz Urzędu Miasta przy ul. Michałkowickiej 105. W przypadku Kompleksu Sportowego „Michał” zaplanowano dwie instalacje – jedną na budynku basenu, drugą na hali.
Miejskie obiekty będą produkować własny prąd
Po zakończeniu prac objęte projektem budynki będą mogły produkować własną energię elektryczną. Łączna moc instalacji w pierwszym etapie wyniesie 163 kWp. Koszt realizowanego zadania to 545 727,94 zł. Na cały projekt miasto pozyskało 1 400 282,54 zł dofinansowania w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.
Drugi etap projektu jeszcze w tym roku
To nie koniec inwestycji w odnawialne źródła energii. Jeszcze w tym roku planowana jest realizacja drugiego etapu projektu. Obejmie on montaż instalacji fotowoltaicznych na kolejnych miejskich budynkach: Przedszkolu nr 6, Przedszkolu nr 7, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Kąpielisku „Pszczelnik” oraz Urzędzie Miasta przy ul. Jana Pawła II 10.
Realizacja projektu ma przyczynić się do większej samowystarczalności energetycznej miejskich obiektów i dalszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej.














Dodaj komentarz