Sezon wakacyjny w pełni, a dobre warunki pogodowe, niestety – zachęcają część kierujących pojazdami do zwiększania prędkości na drodze. Od lat, nadmierna prędkość jest jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Policja apeluje o rozsądek i rozwagę oraz przestrzeganie ograniczeń prędkości.
Bezpieczeństwo na drodze
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący jest zobowiązany jechać z prędkością zapewniająca panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ważne są również inne czynniki tj. m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, pora dnia i roku, stres, zmęczenie, zażywane leki.
Mówiąc o zagrożeniach związanych z nadmierną prędkością, należy wspomnieć o tzw. młodych kierowcach w wieku 18-24 lata. Wysoki odsetek wypadków z udziałem młodych kierowców często ma związek z brakiem doświadczenia w kierowaniu pojazdami, stylem życia oraz brawura i skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań. Ich decyzje niejednokrotnie spowodowane są błędną oceną sytuacji oraz nieumiejętnością identyfikacji zagrożeń.
Nie bądź obojętny na potencjalne zagrożenie
W czasie wakacji zapewnienie bezpieczeństwa osobom najmłodszym wydaje się szczególnie istotne. To zadanie dla dorosłych. Wszyscy mamy obowiązek zadbać o dobro naszych podopiecznych i reagować zawsze wtedy, kiedy jesteśmy świadkami krzywdzenia dziecka lub też podejrzewamy stosowanie względem niego przemocy. Rozmawiajmy z dziećmi, które są pod naszą opieką o zasadach bezpieczeństwa. Reagujmy, gdy widzimy lub podejrzewamy, że dziecku dzieje się krzywda. Nie bądźmy obojętni! W razie wątpliwości zawsze możemy anonimowo i bezpłatnie skontaktować się ze specjalistą, np. pod następującymi numerami:
- Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci: 800 100 100
- Telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
- Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12
- Całodobowa linia pomocy pokrzywdzonym: 222 309 900
- Czat: 116sos.pl
- Strona internetowa: 116sos.pl lub pkdp.gov.pl, nr telefonu: 22 699 60 51