Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Bezpieczne wakacje: sprawdź, gdzie szukać pomocy w razie zagrożenia

  • Dodano: 2023-08-30 11:30

Sezon wakacyjny w pełni, a dobre warunki pogodowe, niestety – zachęcają część kierujących pojazdami do zwiększania prędkości na drodze. Od lat, nadmierna prędkość jest jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Policja apeluje o rozsądek i rozwagę oraz przestrzeganie ograniczeń prędkości.

Bezpieczeństwo na drodze 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący jest zobowiązany jechać z prędkością zapewniająca panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ważne są również inne czynniki tj. m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, pora dnia i roku, stres, zmęczenie, zażywane leki.

Mówiąc o zagrożeniach związanych z nadmierną prędkością, należy wspomnieć o tzw. młodych kierowcach w wieku 18-24 lata. Wysoki odsetek wypadków z udziałem młodych kierowców często ma związek z brakiem doświadczenia w kierowaniu pojazdami, stylem życia oraz brawura i skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań. Ich decyzje niejednokrotnie spowodowane są błędną oceną sytuacji oraz nieumiejętnością identyfikacji zagrożeń.

Nie bądź obojętny na potencjalne zagrożenie 

W czasie wakacji zapewnienie bezpieczeństwa osobom najmłodszym wydaje się szczególnie istotne. To zadanie dla dorosłych. Wszyscy mamy obowiązek zadbać o dobro naszych podopiecznych i reagować zawsze wtedy, kiedy jesteśmy świadkami krzywdzenia dziecka lub też podejrzewamy stosowanie względem niego przemocy. Rozmawiajmy z dziećmi, które są pod naszą opieką o zasadach bezpieczeństwa. Reagujmy, gdy widzimy lub podejrzewamy, że dziecku dzieje się krzywda. Nie bądźmy obojętni! W razie wątpliwości zawsze możemy anonimowo i bezpłatnie skontaktować się ze specjalistą, np. pod następującymi numerami:

  • Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci: 800 100 100
  • Telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12
  • Całodobowa linia pomocy pokrzywdzonym: 222 309 900
  • Czat: 116sos.pl
  • Strona internetowa: 116sos.pl lub pkdp.gov.pl, nr telefonu: 22 699 60 51


Źródło: Urząd Miasta Siemianowice Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również