Wiadomości z Siemianowic Śląskich

BM Recykling traci pozwolenie

  • Dodano: 2020-08-26 09:15

Odorowy pat na ulicy Konopnickiej powoli się kończy. Po kilka latach walki o bezpieczeństwo ekologiczne i czyste, wolne od chemicznych zapachów powietrze, miasto odniosło pierwszy wspólny samorządowo-obywatelski sukces.

12 sierpnia br. Marszałek Województwa Śląskiego cofnął wydane przez niego zintegrowane pozwolenie dla firmy BM Recykling dla zintegrowanej instalacji przetwarzania odpadów do produkcji alternatywnych paliw. W praktyce oznacza to, że jedno ze źródeł odorów w naszym mieście może bezpowrotnie zniknąć.

Dobre wieści dla miasta

To dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców sąsiadującej z firmą dzielnicy Hugo, ale dla całego miasta i regionu. Chemiczne uciążliwości zapachowe jakie rozprzestrzeniały się przy przetwarzaniu odpadów w paliwo, przez lata uprzykrzały życie nie tylko mieszkańcom Siemianowic Śląskich, ale i okolicznych miast.

Decyzja o cofnięciu pozwolenia zintegrowanego, która dotarła przed weekendem do tut. urzędu, to dokument liczący ponad trzydzieści stron uzasadnienia. Jego lektura wskazuje na ogromną ilość nieprawidłowości wskazanych w wyniku różnych postępowań administracyjnych i kontrolnych przeprowadzonych w firmie BM Recykling, na przestrzeni kilku ostatnich lat, ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 2018 roku i momentu wybuchu ogromnego pożaru, w którym spłonęło 1400 ton odpadów.

W sprawę ograniczenia szkodliwego wpływu na środowisko i zdrowie mieszkańców, był bezpośrednio zaangażowany, prezydent Siemianowic Śląskich. To z jego też inicjatywy rozpoczęła się szeroko popierana przez mieszkańców, a potem inne gminy w Polsce batalia z odorem w samorządach. Potwierdzenie tych faktów można odnaleźć w treści uzasadnienia decyzji Marszałka Województwa.

Dziś, finalne wnioski departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego wynikające z dokumentacji prowadzonej przez kilka lat, nie pozostawiły, organowi nadzorującemu, wątpliwości, że dalsze wykorzystywanie instalacji przy tylu rażących uchybieniach jest niemożliwe.

Fakty, które warto przypomnieć

  • To właśnie na terenie tej właśnie firmy dochodziło do częstych pożarów odpadów, które w rezultacie wniosków z ostatniego dochodzenia, nie powinny w ogóle być w tym miejscu składowane.
  • To z połączonej inicjatywy prezydenta Rafała Piecha i mieszkańców Siemianowic Śląskich, rozpoczęła się wspólna akcja zbierania podpisów w mieście, Metropolii GZM, a potem w całej Polsce, pod tzw. petycją antyodorową do Ministerstwa Środowiska.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również