Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Czy jestem zagrożona rakiem piersi?

  • Dodano: 2023-03-23 07:45, aktualizacja: 2023-03-23 07:57

Jednym z kluczowych obszarów, na których skupiamy naszą świadomość, jest ryzyko i profilaktyka raka piersi. Przeczytaj listę najczęstszych pytań, jakie zadają sobie kobiety na temat zarządzania swoim osobistym ryzykiem.

Kto jest zagrożony rakiem piersi ?

Wszystkie kobiety są w pewnym stopniu narażone na ryzyko zachorowania na raka piersi, ale niektóre kobiety są w grupie podwyższonego ryzyka ze względu na wiek, genetykę lub styl życia. U kobiet, które ukończyły 50 lat i przeszły menopauzę, rak piersi jest diagnozowany częściej niż u młodszych kobiet przed menopauzą. Rak piersi może być zdiagnozowany również u mężczyzn.

Czy moje ryzyko jest większe, jeżeli w mojej rodzinie występował rak piersi ?

Niestety, ryzyko zachorowania jest wyższe, jeżeli w rodzinie występowały przypadki raka piersi. Jeżeli u matki, córki lub siostry kobiety zdiagnozowano raka piersi, ryzyko zachorowania na niego jest dwukrotnie wyższe niż u osób, u których w najbliższej rodzinie nie występowały takie przypadki.

Innym niekontrolowanym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka piersi jest genetyka. Jeżeli odziedziczysz mutację w genach BRCA1 lub BRCA2, ryzyko zachorowania na raka piersi może wzrosnąć nawet do 75%.

Co jeszcze może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi ?

Niektóre czynniki związane ze stylem życia, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi, to

Waga: Kobiety, które są otyłe lub mają nadwagę po rozpoczęciu menopauzy, mają znacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi niż te, które nie są otyłe.
Alkohol: Większe spożycie alkoholu może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi o ponad 50 procent testujemyjedzenie.pl

Niektóre leki: Niektóre rodzaje terapii hormonalnej i antykoncepcyjnej wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz takie obawy.

Jak mogę zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi ?

Ćwiczenia fizyczne to dobry początek. Postaraj się o 30 minut umiarkowanej, codziennej aktywności fizycznej. Nie lubisz siłowni ani sportu? Postaraj się o prostotę:

  • Jazda na rowerze
  • Spacer
  • Ogrodnictwo lub prace w ogrodzie
  • Joga
  • Taniec

Dobre odżywianie się to kolejny prosty sposób na zmniejszenie ryzyka zachorowania na wszystkie nowotwory. Skup się na spożywaniu dużej ilości świeżej, pełnowartościowej żywności, takiej jak owoce, warzywa i ziarna, a mniej na modnych dietach i suplementach.

Czy nadal muszę się badać pod kątem raka piersi ?

Tak, Twój lekarz może zalecić badania przesiewowe piersi (mammografię) w zależności od Twojego wieku i czynników ryzyka.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.