Profesjonalny sprzęt do produkcji alkoholu to dość duży wydatek, dlatego użytkownicy preferują destylatory bardziej uniwersalne, o szerokim zastosowaniu. Produkcja nie zawsze bowiem koncentruje się na tylko jednym rodzaju trunków, ale czy takie uniwersalne modele rzeczywiście się sprawdzą w praktyce?
Jak przebiega destylacja?
W destylacji prostej tylko raz odparowuje się alkohol z nastawu. Otrzymany tą drogą destylat będzie dość mocny, ale stężenie alkoholu raczej nie przekroczy 80 proc. Zachowa się natomiast dużo związków smakowych i aromatycznych, które odpowiadają za bukiet gotowego trunku – w ten sposób powstaje m.in. wiśniowica, koniak, calvados, gin. Konkretny smak zależy od surowca i najczęściej używa się w tym celu owoców oraz zbóż, ale w alkoholach smakowych pojawiają się także skórki, zioła, botaniki, ziarna. Intensywność smaku zależy zarówno od rodzaju nastawu (surowca), umiejętnego prowadzenia procesu destylacji oraz oczywiście od posiadanego sprzętu (destylatora).
Aparatura do bimbru (czy właściwie do mocnego, 96% spirytusu) pracuje inaczej. Ciecz jest co prawda tak samo odparowywana i skraplana jak przy destylacji prostej, ale odbiera się jedynie jej część. Reszta zostaje w kolumnie i ponownie przechodzi proces odparowywania, tyle że za każdym kolejnym razem stężenie alkoholu będzie coraz wyższe. Ostatecznie w wyniku rektyfikacji uzyskuje się czysty spirytus o wysokiej mocy, sięgającej 96 proc.
Potstill czy kolumna rektyfikacyjna?
Teoretycznie aparatura destylacyjna przystosowana jest albo do produkcji alkoholi smakowych, albo do produkcji czystego spirytusu. Obecnie jednak destylatory dają więcej możliwości i nie trzeba inwestować w dwie oddzielne aparatury. Kolumnę rektyfikacyjną, np. z oferty dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-54, można przełączyć w tryb pracy potstill, zmieniając ustawienie zaworów, i analogicznie, na potstillu jest opcja przełączenia się na produkcję bardzo mocnego bimbru (ok. 90%). Więcej o takich rozwiązaniach: dobrydestylator.pl.
Uniwersalność sprzętu a jakość wyprodukowanego alkoholu
Jak te zmiany wpływają na walory smakowe wytwarzanych trunków? Dodatkowa opcja nie pogarsza jakości alkoholu, choć wciąż przy zakupie sprzętu warto się kierować głównym celem produkcji. Potstille wytwarzają bardzo dobre alkohole smakowe, a mocny bimber powinien być tylko pobocznym wyrobem, nastawianym od czasu do czasu, nie zawsze też na potstillu udaje się osiągnąć moc wyższą niż 90 proc.
Kolumny rektyfikacyjne są głównie do robienia czystego spirytusu, a destylaty smakowe powinno się na nich produkować tylko okazyjnie, choć pod względem smaku nie są one znacząco różne od trunków z potstilla.