W dzisiejszych czasach, zdobywanie funduszy na rozpoczęcie działalności i późniejszy rozwój firmy jest znacznie prostsze niż dawniej. Dla wielu osób, zwłaszcza mieszkających w regionach kraju charakteryzujących się wysokim poziomem bezrobocia to bardzo dobra wiadomość, podobnie jak dla młodych ludzi, którzy nie mogą liczyć na stałe zatrudnienie z umową o pracę, a jedynie na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, nazywane często "umowami śmieciowymi".
Bezskutecznie szukając pracy i marząc o etacie, często zapomina się o atrakcyjnej alternatywie: możliwości założenia własnej działalności gospodarczej, w której właściciel sam sobie jest szefem i zyskuje coś bardzo samodzielnego, czyli możliwość samodzielnego decydowania o wysokości własnej pensji i godzinach pracy.
Założenie firmy? To proste!
Działalność gospodarcza bywa szansą na realizowanie własnych pomysłów biznesowych i pasji, a przy tym pełną elastyczność - to argumenty nie do przecenienia, najczęściej podawane jako powód otworzenia własnej firmy. Trzeba się jednak liczyć z pewnymi trudnościami. Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż narzekają na biurokrację, a także obawiają się, że zabraknie im funduszy na rozwój firmy.
Działająca od kilku lat zasada jednego okienka pozwala na założenie firmy właściwie w ciągu jednego dnia: bez konieczności odwiedzania wielu urzędów (począwszy od urzędu gminy i urzędu statystycznego, aż po ZUS i urząd skarbowy). Jest to możliwe nawet bez konieczności wychodzenia z domu - przez internet. Przyszły przedsiębiorca wypełnia prosty i intuicyjny formularz internetowy, który kierowany jest elektronicznie do wszystkich pozostałych urzędów. To znaczne uproszczenie wszystkich kwestii biurokratycznych i znaczna oszczędność czasu.
Dwie najważniejsze sprawy - pomysł na biznes i fundusze na rozkręcenie firmy
Najważniejszym elementem składającym się na sukces firmy jest dobry pomysł na biznes. Bardzo duże znaczenie mają takie kwestie, jak umiejętność wyczucia aktualnych trendów panujących na rynku i potrzeb ewentualnych klientów. Co ciekawe, duże szanse na powodzenie mają pomysły niszowe, skierowane do ściśle sprecyzowanego grona klientów. Nie oznacza to jednak, że nie warto zaangażować się w segment rynku jedynie z pozoru dobrze zagospodarowany, oferując klientom lepszy standard obsługi czy wyższą jakość usług i produktów. Kolejny krok to pozyskanie środków finansowych niezbędnych do rozpoczęcia i rozwoju działalności. Nie wszyscy przedsiębiorcy posiadają wystarczające oszczędności na rozkręcenie nowego biznesu. Tradycyjnie zdobywa się środki poprzez zaciągniecie kredytu w banku, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się fundusze i dotacje UE, stanowiące bardzo korzystną alternatywę dla bankowych i pozabankowych pożyczek.
Fundusze z Unii Europejskiej - na rozpoczęcie i na rozwój
Szczególne znaczenie mają dotacje na rozpoczęcie działalności. Kiedy firma jeszcze "raczkuje" - nie przynosi zysków, a jakakolwiek przerwa w działalności może spowodować negatywne skutki dla jej rozwoju. Dlatego o fundusze i dotacje UE bardzo często starają się osoby prowadzące swoją pierwszą firmę. Warto zlecić zadanie pozyskania środków z Unii Europejskiej specjalistom, aby nie popełnić szkolnych błędów, które mogą zdyskwalifikować w oczach urzędnika nawet najlepszy pomysł. Doskonałe inicjatywy związane z inwestycjami tak zwany kapitał ludzki (tworzenie nowych miejsc pracy, szkolenia podnoszące kwalifikacje zatrudnionych pracowników, organizowanie kursów zawodowych dla osób bezrobotnych) często przegrywają nie dlatego, że były złe, tylko z powodu niedopełnienia drobnych formalności.
Dobry koordynator projektu, znaleziony na przykład na portalach poświęconych dotacjom z UE lub serwisach takich jak http://www.oferteo.pl to specjalista na wagę złota - pomoże zdobyć również dotacje na rozwój firmy już obecnej na rynku: otwarcie witryny internetowej, zakup maszyn i urządzeń czy inwestycje w unowocześnienie siedziby. Szukając wykonawcy tak wymagającego zlecenia, należy dokładnie określić, jakiej dziedziny będzie dotyczyły wnioski o dotacje na rozwój firmy, aby znaleźć specjalistę, który przeprowadzi firmę przez wszystkie formalności, a przy okazji zadba o prawidłowe rozliczenie dotacji, przestrzeganie terminów i sporządzenie końcowych sprawozdań.