Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Emeryt też może przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego

  • Dodano: 2021-02-23 06:30, aktualizacja: 2021-02-22 19:04

Emeryci i renciści, którzy korzystają z ułatwienia rozliczenia rocznego podatku przez organ rentowy tj. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, mogą również w prosty sposób przekazać 1% podatku dla organizacji pozarządowych.

Nie wymaga to odrębnego wyliczania podatku, wystarczy wskazać organizację uprawnioną do 1% w specjalnym formularzu PIT-OP

Przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie OPP za pomocą PIT-OP, mogą: emeryci lub renciści, którzy otrzymali od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2020 r., nie uzyskali w 2020 r. innych dochodów, które powinni wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36.

W poprzednich latach, jeśli osoba otrzymała od organu rentowego rozliczenie na formularzu PIT-40A i chciała przekazać 1% podatku, musiała wypełnić całe zeznanie podatkowe  (PIT-37 lub PIT-36). Teraz wystarczy złożyć krótkie oświadczenie PIT-OP. W oświadczeniu PIT-OP wskazuje się tylko numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego tej Organizacji Pożytku Publicznego, której chce się przekazać 1% swojego podatku.

Formularz PIT-OP

Odnośnik do listy organizacja pozarządowych, które działają na terenie Siemianowic Śląskich, którym można przekazać 1% podatku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również