To, że środowisko jest degradowane od wielu lat nie jest wymysłem ekologów. Wystarczy obejrzeć się dookoła siebie, żeby stwierdzić, że ewidentnie stwierdzić, że nie pomagamy naszej planecie, żeby żyła w dobrej kondycji. Jeszcze gorsze z naszego punktu widzenia jest zatruwanie ludzi przez nas samych. Niestety ekologia przez wiele lat nie była istotną częścią codziennego życia i świadomość konieczności dbania o środowisko rozwinęła się na dobre dopiero w 21 wieku, choć wciąż wielu ludzi lekceważy problem a w krajach słabiej rozwiniętych problem z zanieczyszczeniami nie istnieje, bo nikt tam nie uważa że zanieczyszczenia są takim problemem.
Jedną z popularniejszych metod walki z zanieczyszczeniami jest filtracja. Jest to proces, w którym oddzielamy substancje stałe od cieczy i gazów przez mechaniczne zatrzymywanie ciała stałego w filtrze. Innymi słowy podczas filtracji możemy oddzielić szkodliwe cząstki stałe od powietrza. Do tego celu wykorzystuje się filtry, a w większości współczesnych budynków stosuje się filtry do wentylacji i to jest temat niniejszego artykułu.
Filtry do wentylacji
Na co dzień pracując w biurze czy fabryce nie zastanawiamy się nad tym jakie powietrze wdychamy. W przypadku prac fizycznych, w których pracuje się z różnego rodzaju miałem czy np. papierowymi ścianami przy nieodpowiedniej klimatyzacji łatwo wyczuć, że wdychamy nie tylko samo powietrze, ale również masę kurzu i innych drobinek. Jako pracodawca, albo właściciel budynku powinieneś zadbać o odpowiednią wentylację budynku i co równie istotne filtrację powietrza. To właśnie filtry powietrza odpowiadają za czystość powietrza tego wewnątrz budynku jak i na zewnątrz. Dbając o zdrowie osób przebywających w zamkniętych pomieszczeniach, nie można zapominać o powietrzu wydostającym się poza budynek, to też powinno być odfiltrowane. Zanieczyszczenia wpływają również na maszyny i im te są bardziej wrażliwe tym bardziej rośnie ryzyko awarii wywołanej brakiem odpowiedniej filtracji.
Filtry zasadniczo dzielą się na kilka rodzajów, których zadaniem jest przeprowadzenie filtracji na różnych poziomach, wyróżniamy filtrację wstępną, dokładną i absolutną. To jakie filtry będą potrzebne akurat w naszej instalacji zależy w głównej mierze od formy prowadzonej działalności. Jeżeli w budynku znajduje się żywność, albo mówimy o produkcji leków będą wymagane filtry o najwyższej klasie filtracji. Jednocześnie nie można zapominać o wymianie filtrów, gdyż są to elementy eksploatacyjne, dokładnie tak samo jak wymieniasz filtry w samochodzie, musisz wymieniać filtry w wentylacjach. To jak często filtr będzie wymagał wymiany zależy od ilości powietrza jakie będzie przez niego przepuszczane, od warunków pracy (temperatura, wilgotność, środowisko chemiczne) oraz ilości zanieczyszczeń.
Dobry filtry powinien być wydajny i zapewniać wymaganą ochronę określoną w przepisach. Obecnie na rynku jest ogromny wybór filtrów, a dostępne są również takie, które dobrze sobie radzą ze zwalczaniem roztoczy i wirusów.
Jakie mamy rodzaje filtrów?
Na tym etapie powinno być już jasne, że filtry do wentylacji są wymagane i należy dokonać ich zakupu jeżeli się jeszcze tego nie zrobiło. Gdzie szukać ofert filtrów? Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do wyszukiwarki Google, albo wybranie sprawdzonego producenta jak ITCeco, który zajmuje się filtrami od wielu lat. Wiemy już, że filtry wykorzystywane są w różnych fazach filtracji, ale wciąż nie znamy rodzajów filtrów dostępnych na rynku. Przejdźmy zatem do wymienienia najistotniejszych:
- Filtry kieszeniowe - wykorzystuje się je zarówno w wentylacjach jak i klimatyzacjach biurowców, szpitali czy hoteli. To jaki filtr może zostać użyty w danym miejscu określa klasa czystości wg. normy EN 779:2012.
- Filtry kasetowe plisowane - porównując do filtrów kasetowych otrzymujemy większą powierzchnię oraz lepszą chłonnośc pyłową.
- Filtry kasetowe typu minipleat - cechuje je podwyższona efektywność w oczyszczaniu powietrza.
- Filtry kompaktowe - jest to typ filtrów, które mogą być alternatywą dla filtrów kieszeniowych. Cechuje je większa wydajność i dokładność.
- Filtry absolutne - jest to podstawowy rodzaj filtrów wykorzystywanych w wentylacjach. Są to filtry o bardzo wysokiej skuteczności i służą głównie w oczyszczaniu powietrza na salach operacyjnych, laboratoriach naukowych czy zakładach zajmujących się produkcją elektroniki.
Jak widzisz wybór filtrów nie jest tak prostą rzeczą jak mogłoby się wydawać, ale również nie należy do najbardziej skomplikowanych rzeczy na tym świecie. Jeżeli masz problemy z wyborem odpowiednich filtrów zachęcamy do kontaktu z ITCeco, którego doradcy podpowiedzą jakie filtry będą najlepsze dla Twojego biznesu.