Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Gmina wprowadza obowiązkowe oszczędności energii elektrycznej!

  • Dodano: 2022-11-24 06:45, aktualizacja: 2022-11-23 21:44

Od kilku dni w naszym mieście wdrażany jest obowiązkowy plan oszczędności energii elektrycznej nałożony na każdą gminę w Polsce Ustawą z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku.

Nowy akt prawny wymusza na samorządach obowiązek zredukowania zużycia energii elektrycznej.

Biorąc pod uwagę fakt, iż Gmina Siemianowice Śląskie w ostatnich latach dokonała wymiany oświetlenia z sodowych na bardziej oszczędne ledowe, wykonała termomodernizacje budynków szkół, przedszkoli i urzędu, dzięki którym obniżone zostało zużycie energii, a ustawodawca w wyznaczeniu 10% redukcji zużycia energii elektrycznej nie wziął pod uwagę działań już poczynionych, to zachodzi konieczność wprowadzenia bardziej radykalnych ograniczeń, by spełnić nałożone ustawowo oszczędności.

Czas na oszczędności

Stąd też wprowadzane zostały ograniczenia w budynkach Urzędu Miejskiego zarówno w kwestii oświetlenia jak i korzystania z urządzeń elektrycznych. Ponadto polecono wszystkim kierownikom jednostek gminnych do opracowania programów oszczędnościowych mających skutkować osiągnięciem celu oszczędnościowego określonego w ustawie.

Dodatkowo wprowadzono skrócony czas działania oświetlenia ulicznego na terenie całego miasta o 1 godzinę poprzez przestawienie zegarów skutkujące wcześniejszym wyłączeniem o 30 minut lamp w godzinach porannych i późniejszym włączeniem – również o 30 minut – oświetlenia w godzinach popołudniowych. Ze względu na specyfikę instalacji zasilającej przydrożne lampy, nie ma możliwości wyłączania pojedynczych lub wybranych rzędów źródeł światła. Skwery uliczne i parki – tam gdzie jest to technicznie możliwe – będą oświetlone z wykorzystaniem 2/3 oświetlenia. W związku z powyższą sytuacją, zachęcamy każdego z mieszkańców przemieszczających się pieszo zarówno w godzinach porannych, popołudniowych oraz wieczornych do zakładania dodatkowych opasek odblaskowych zwiększających bezpieczeństwo pieszego poprzez poprawę widoczności wśród kierowców.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Siemianowice.net.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również