Siemianowice Śląskie - portal miejski Siemianowice.net.pl

Wiadomości z Siemianowic Śląskich

Industriada 2020 w Siemianowicach Śląskich - Sprawdź program!

 • Dodano: 2020-09-16 16:00, aktualizacja: 2020-09-17 12:02

Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. Industriada to wydarzenie, które już od ponad 10 lat łączy miłośników historii i kultury w obiektach postindustrialnych. Tegoroczna edycja będzie z pewnością inna niż wszystkie poprzednie, ale industrialne serce Śląska zabije ponownie 26 września!

Industriada - program imprezy

Podczas XI edycji organizatorzy zapraszają do 36 obiektów, w tym dwóch zaprzyjaźnionych: Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej oraz Przystani Marina Gliwice. W programie fani industrialnych zabytków znajdą atrakcje takie jak: wystawy, gry miejskie, happening, artystyczne instalacje, wykłady i warsztaty – wszystko związane z wyjątkowym motywem przewodnim, który dla pasjonatów techniki może być sporym zaskoczeniem.

Tradycyjny rozruch i wielki finał w tym roku się nie odbędą. Wynika to z podjętych przez organizatorów działań, mających zapewnić uczestnikom najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas wydarzenia.

- Nie oznacza to jednak, że na otwarcie i zamknięcie tegorocznej Industriady nie planujemy czegoś specjalnego! - mówią organizatorzy.

Huk, para i kolorowy dym! Tak rozpocznie się XI święto Szlaku Zabytków Techniki. W Zabrzu, w Sztolni Królowa Luiza, zostanie uruchomiona zabytkowa parowa maszyna wyciągowa, jedna z najstarszych w całej Europie.

- W ten symboliczny sposób wprawimy w ruch cały festiwal – oprócz tego, odwiedzający Sztolnię Królowa Luiza zobaczą również spektakl plenerowy "Od rośliny do maszyny". Tegorocznym motywem przewodnim jest bowiem natura w przemyśle. Obiekty Szlaku przybliżą uczestnikom związek pomiędzy tymi dwoma światami, który sięga początków przemysłowej działalności człowieka - mówią organizatorzy.

Święto Szlaku Zabytków Techniki zakończy się w tyskim Browarze Obywatelskim. Odbędzie się tam koncert Marcina Wyrostka & AUKSO oraz multimedialny pokaz mappingu. Podczas XI edycji, w Tychach nastąpi również oficjalna inauguracja Galerii Stara Warzelnia.

Co jeszcze znajdziecie w programie? 20 specjalnie przygotowanych na święto tras zwiedzania fabularyzowanego, 56 atrakcji dla rodzin z dziećmi oraz 43 atrakcje dla pasjonatów techniki. A to nie wszystko – bo łącznie przygotowano dla odwiedzających 301 różnych wydarzeń!

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Jak co roku, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską zapewni Zarząd Transportu Metropolitalnego, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Koleje Śląskie. 26 września, dzięki specjalnym kuponom (w przypadku ZTM) oraz puli darmowych biletów (Koleje Śląskie), fani Industriady będą mogli z łatwością dotrzeć do zabytkowych obiektów Szlaku. Szczegółowe informacje na temat transportu można znaleźć na stronie industriada.pl, w zakładce "Transport".

- Zapraszamy na wyjątkową, bo jesienną edycję święta Szlaku Zabytków Techniki. Być może podczas tegorocznej edycji nie uda nam się spotkać w tak dużym gronie, jak to bywało w poprzednich latach, ale jedno jest pewne – industrialne serce Śląska bije naturalnym rytmem! - mówią organizatorzy.


Jakie atrakcje czekają na nas w Siemianowicach Śląskich?

Zabrze tradycyjnie włącza się w obchody święta Szlaku Zabytków Techniki. Na odwiedzających w ten dzień Park Tradycji czeka wiele atrakcji.

Program Industriady w Siemianowicach Śląskich

12:00 sobota, 26 września 2020

 • "Natura lubi się ukrywać" Teofrast z Siemianowic: Rośliny ruderalne i segetalne na terenach poprzemysłowych Parku Tradycji – spotkanie
 • Park Tradycji, 12:00 – 14:00
 • Spacer tematyczny poprowadzi Adam Balon, kultowy biolog z Siemianowic Śląskich, humorystycznie obwołany w dniu wydarzenia mianem Teofrasta (ten prawdziwy był ojcem starożytnej botaniki), badacz, pasjonat, pedagog z właściwą sobie swadą opowie o roślinach niedocenianych i zgoła pospolitych, czyli o tzw. chwastach (rośliny segetalne). A także o innych niepozornych roślinach, które chętnie bytują w miejscach aktywności człowieka – na terenie zakładów pracy, na chodnikach, parkingach, miejskich placach (rośliny ruderalne). Postara się rozpoznać i nazwać każdą roślinę, której słuchacze będą ciekawi, opowie o zmianach, jakie nastąpiły na terenie kopalni (okres przed powstaniem zakładu, okres pracy, czasy niszczenia, okres po rewitalizacji).
 • Rezerwacja wydarzenia: Telefon: (32) 228-72-80; E-mail: sekretariat@siemck.pl
 • Informacje dodatkowe

Zbiórka przed wejściem do Parku Tradycji o godz 12.00. Ilość osób ograniczona. Rezerwacje telefoniczne/ mailowe - wejściówki do odbioru w Parku Tradycji. Impreza odbędzie się przy zachowaniu wszelkich rygorów przeciwdziałania COVID 19. Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminu imprezy.

15:00 sobota, 26 września 2020

Rośliny w przemyśle – oswajanie naturą – animacje

Park Tradycji, 15:00 – 18:00

W przestrzeni wokół Szybu Krystyn powstanie miejsce działań twórczych, których myślą przewodnią będzie "ODKRYWANIE NATURY W PRZEMYŚLE" i "OSWAJANIE PRZEMYSŁU NATURĄ" Będzie to blok animacji, warsztatów i happeningów skierowanych do rodzin z dziećmi.
Ilość, forma i rodzaj warsztatów zostanie dopasowana do obowiązujących na dzień 26 września przepisów związanych z przeciwdziałaniem epidemii.
Pierwszy blok działań będzie oscylował wokół rękodzieła
(m.in. warsztaty:
– "naszyjniki, wazoniki, przywieszki i zawieszki",
– tworzenie ekologicznych sznurkowych siatek na zakupy
– wielkoformatowe wyplatanie makramy
– premiera gry karcianej przygotowanej przez Klub Gier Planszowych
Drugi blok działań związany z "OSWAJANIEM PRZEMYSŁU NATURĄ" – to działania polegające m.in. na rozmieszczaniu sadzonek krokusów na terenie wokół Parku Tradycji i tworzenie roślinnych kompozycji.

 • Informacje dodatkowe

Impreza odbędzie się przy zachowaniu wszelkich rygorów przeciwdziałania COVID 19. Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminu imprezy.

18:00 sobota, 26 września 2020

 • Wzrost i rozwój. Huta Laura – podróż w czasie do początków Siemianowic – premiera filmu Aleksandra Nowackiego – projekcja filmu
 • Park Tradycji, 18:00 – 19:00
 • Będzie to projekcja autorskiego filmu Aleksandra Nowackiego, architekta i pasjonata, który na podstawie dokumentów, zdjęć, obrazów, szkiców i wielu rozmów stworzył magiczną podróż w czasie, której główną osią jest powstanie i rozwój Huty Laura. Film ukazuje historię, powstanie i proces rozbudowy huty, zmianę krajobrazu oraz przenikanie natury i przemysłu. Każdy element wizualizacji utworzony jest z wielką starannością. Prawdziwa gratka dla pasjonatów techniki.
 • Rezerwacja wydarzenia: Telefon: 512 115 847; E-mail: parktradycji@siemck.pl
 • Informacje dodatkowe

Ilość osób na sali Parku Tradycji ograniczona. Rezerwacje mailowe/ telefoniczne - zaproszenia do odbioru w Parku Tradycji. Impreza odbędzie się przy zachowaniu wszelkich rygorów przeciwdziałania COVID 19. Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminu imprezy.

19:00 sobota, 26 września 2020

 • De industriae natura – o naturze przemysłu – wernisaż wystawy
 • Park Tradycji, 19:00 – 20:00
 • Wernisaż wystawy prac Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego – stworzony specjalnie z okazji Industriady. Cykl prac tytułem nawiązywać będzie do poematu Lukrecjusza "De rerum natura" – "O naturze wszechrzeczy". Tematami wystawy będą siły natury, kształtujące jednocześnie naturę (charakter, profil, sposób funkcjonowania) przemysłu. Fotografowie odwołają się do Lukrecjańskich zagadnień i dokonają ich ponownego odczytania w kontekście historii miejsc, zakładów i przestrzeni Siemianowic Śląskich i regionu. Będą poruszać się w obszarach takich jak chaos i kolizje elementów składowych, łączenie, uporządkowywanie, powstawanie złożonych struktur, ponowny rozpad, ciągła zmiana: tworzenie i niszczenie, "eksperymentatorskie" zapędy – natury wobec przemysłu, przemysłowców wobec natury, brak ogólnego, nadrzędnego planu, dostosowywanie się rzeczywistości do zmienności warunków, entropia wpisana w zjawiska gospodarcze i naturalne.
 • Informacje dodatkowe

Impreza odbędzie się przy zachowaniu wszelkich rygorów przeciwdziałania COVID 19. Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminu imprezy.

20:00 sobota, 26 września 2020

 • Naturalis – spektakl plenerowy Teatru Ognia Nam-Tara
 • Park Tradycji, 20:00 – 20:30
 • W przygotowanym specjalnie na Industriadę widowisku artyści teatru ognia w sposób barwny i poetycki, używając środków choreograficznych, pirotechnicznych i muzyki, opowiedzą o ruchu i prawie ruchu, które stało się podwaliną klasycznej mechaniki. Tytuł pokazu stanowi wycinek tytułu przełomowego dzieła Isaaca Newtona "Matematyczne zasady filozofii naturalnej". Na podobnej zasadzie sam spektakl będzie artystyczną reinterpretacją wycinku dorobku wybitnego uczonego i filozofa.
 • Informacje dodatkowe
  Ilość osób ograniczona, zgodnie z regulaminem imprezy. Impreza odbędzie się przy zachowaniu wszelkich rygorów przeciwdziałania COVID 19. Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminu imprezy.

20:30 sobota, 26 września 2020

Heraklit na grubie – happening

Park Tradycji, 20:30 – 22:00

Będzie to interdyscyplinarne i interaktywne wydarzenie artystyczne obejmujące kilka dyscyplin sztuki. Przestrzeń budynku Parku Tradycji zostanie przeobrażona w świat na pozór całkiem niezwykły. Gości Parku Tradycji zabierzemy z niezwykłą, bajkową podróż. Taką, która nawet filozofom się nie śniła. Celem podróży będzie alternatywna przeszłość, w której przemysłowe maszyny, ale także legendy i podania, spotykają się z najistotniejszymi nurtami starożytnej filozofii przyrody. W poszczególnych przestrzeniach i pomieszczeniach budynku (na 4 kondygnacjach) zainstalowane zostaną "stacje" tej niecodziennej podróży. Do użytych podczas wydarzenia środków wyrazu artystycznego należeć będą: gra aktorska, animacja kulturowa, muzyka na żywo, happening plastyczny w konwencji action painting, performance, gawęda, instalacja.
Wydarzenie, mimo artystyczno-filozoficznego wydźwięku, będzie zdecydowanie zabawne.

 • Rezerwacja wydarzenia

Telefon: 32 228 72 80
E-mail: sekretariat@siemck.pl

 • Informacje dodatkowe

Impreza odbędzie się przy zachowaniu wszelkich rygorów przeciwdziałania COVID 19. Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminu imprezy.

Więcej informacji i dokładny program Industriady 2020 znajdziecie TUTAJ.

Bezpieczeństwo uczestników

Tegoroczne wydarzenie nastawione jest przede wszystkim na bezpieczeństwo uczestników. Dlatego też obiekty Szlaku Zabytków Techniki, biorące udział w Industriadzie, zastosują się do wszelkich obostrzeń, które aktualnie będą obowiązywały w danym mieście.

- Program może się jednak zmieniać – na bieżąco śledzimy wszystkie rozporządzenia, dotyczące sytuacji epidemiologicznej, a o zmianach informować będziemy w social mediach oraz w zakładce "Aktualności" na stronie internetowej. 25 i 26 września zostanie również uruchomiona specjalna infolinia. Numer 728 406 107 będzie dostępny w godzinach 9.00–21.00 - mówią organizatorzy.

Industriada 2020 w Siemianowicach Śląskich - Sprawdź program!

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.