9 na 10 polskich gospodarstw domowych ma problemy z twardą wodą. W tym kamieniu może zbierać się nawet 40% więcej bakterii niż na innych powierzchniach w łazience czy kuchni. Do codziennego użytku warto stosować kostki do toalet, one chronią przed osadzaniem się kamienia we wnętrzu toalety.
Jednak w odpływie pozostaje kamień i brudne osady. Wtedy warto skorzystać ze specjalnej tabletki musującej, która uwolni bardzo silne środki czyszczące. Zostawiamy ją na 30 minut bez spłukiwania wody, ale lepszym pomysłem będzie wrzucenie takiej tabletki na całą noc. Zadbamy wtedy nie tylko o czystość, ale również higienę naszej toalety. Przy sprzątaniu często zapominamy o spłuczce, a to tam osadza się wapień, który może uszkodzić mechanizm toalety – w tym wypadku również możemy zastosować kostkę musująca, która na bieżąco poradzi sobie z problemem osadu. Na pokrywie i desce gromadzą bakterie i kurz. To one powinny być regularnie przecierane, możesz użyć do tego zwykłego płynu do naczyń lub czyszczenia szyb. Kamień wygląda bardzo niechlujnie, dlatego regularnie korzystaj z płynów do toalet, zwłaszcza takich które w składzie posiadają kwas solny. Płyny i żele do WC skutecznie usuwają grzyby, wirusy i bakterie. Najlepsze są te bogate w aktywny chlor – w sklepie pytaj właśnie o takie.
Remont łazienki i ogrzewanie podłogowe
Zastanawiając się nad koniecznością wykonania remontu mieszkania najczęściej najtrudniejszą rzeczą jest remont łazienki. To pomieszczenie, które niewątpliwie jest przez każdego członka rodziny odwiedzane nadzwyczaj często powinno być ciepłe, przytulne i wysoce komfortowe. Kabiny prysznicowe oraz inne wszelkie niezbędne sprzęty otrzymamy w wielu wersjach kolorystycznych i funkcjonalnych.
Warto wybrać takie, które spełnią nasze oczekiwania, ponieważ remont łazienki jest zazwyczaj robiony raz na kilka lat. Dlatego tak istotne jest użycie takich materiałów, które zapewnią nam efekt jakiego oczekujemy. Warto zastanowić się także nad tym, aby łazienka była ciepła. Doskonałym rozwiązaniem ogrzewania łazienki jest ogrzewanie podłogowe. Zapewnia ono nie tylko oczekiwaną temperaturę pomieszczenia, ale przede wszystkim wysoki komfort przebywania bez obuwia, co w tym pomieszczeniu, jak w żadnym innych odbywa się bardzo często.
Kabiny prysznicowe oraz pozostałe elementy wyposażenia łazienki najlepiej ustawiać w takich miejscach, które zapewnią wygodę korzystania z pomieszczenia i będą dodatkowo zapewniały przestrzeń. Remont łazienki wykonywany rzadko wymaga niestety często dość dużego wydatku, lecz porządnie wykonany zapewni spokój na kilka czy kilkanaście lat. Ogrzewanie podłogowe natomiast jest rewolucyjnym i świetnym rozwiązaniem, które w nieopisany sposób zapewni komfort kąpieli i ogólnego przebywania w łazience.
Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do łazienki?
Oświetlenie w łazience odgrywa bardzo ważną rolę. Istotną kwestią przy aranżacji łazienki jest ustalenie ilości źródeł światła, ich rozmieszczenia oraz barwy. Poznaj podstawowe zasady doboru oświetlenia do łazienki.
Najważniejsze w łazience jest oświetlenie ogólne, które powinno w sposób jednolity oświetlać całe pomieszczenie. Wskazuje się, że do oświetlenia ogólnego łazienki o powierzchni 6 m2 potrzebujemy żarówki o mocy 75 W. Najlepiej, gdy lampa znajduje się pod sufitem. Klosz powinien być przezroczysty bądź matowy, przepuszczający dużą ilość światła. Nie wybierajmy do łazienki kolorowych kloszy, ponieważ przyciemniają one światło, jak również zmieniają jego barwę. Zamiast lampy sufitowej możemy zdecydować się na podwieszany sufit, w którym zamontujemy halogenowe bądź LEDowe żarówki. W łazience nie sprawdzą się zarówno lampa wisząca jak i stojąca. Lampa wisząca zabiera przestrzeń oraz może przeszkadzać osobom korzystającym z łazienki. Z kolei lampę stojącą podczas kąpieli można zamoczyć, co mogłoby doprowadzić do porażenia prądem. Pamiętajmy również, by nie montować źródła światła naprzeciw lustra, bowiem światło będzie się w nim odbijało i powodowało oślepianie. Jeżeli chodzi o barwę światła, należy wybrać barwę chłodną. Im chłodniejsza, tym żarówka powinna mieć większą moc. Najlepsze będzie światło o barwie 4000 K i 5000 K bądź jeszcze zimniejszej 6500 K. Cieplejszą barwę światła, np. 2800 K czy 3200 K możemy zastosować w łazience urządzonej w ciepłych kolorach.
Ważnym elementem oświetlenia w łazience jest również lampa nad lustro, która powinna dawać jasne światło. Nie może ono zmieniać koloru twarzy. Najpopularniejsze są kinkiety z zamkniętymi kloszami, które montuje się po obu stronach lustra. Najlepiej zamontować w nich świetlówki, ponieważ nie tworzą cieni. Ciekawym rozwiązaniem są również lustra podświetlane LED.
Jak oszczędnie dozować ręczniki papierowe? Poznaj najnowsze rozwiązania!
Administrujesz biurowcem lub centrum handlowym? Jeśli tak, to w twoim obiekcie z pewnością znajduje się niejedna toaleta publiczna, udostępniona gościom, klientom lub pracownikom. Z pewnością wiesz że konieczne jest jej regularne sprzątanie i wyposażanie w niezbędne środki higieniczne. Jednymi z takich są ręczniki papierowe.
Obecnie można przyjąć dwa standardy suszenia rąk po myciu: ścienną suszarką elektryczną lub przy pomocy chłonnych ręczników papierowych. Z uwagi na niskie koszta oraz niezawodność, ta druga opcja ma najwięcej zwolenników. Aby korzystanie z ręczników było wygodne, w toalecie powinien się znajdować dozownik na ręczniki papierowe. Poświęcimy dziś trochę czasu temu urządzeniu, aby szczegółowo opisać jego budowę, eksploatację oraz dostępne w sprzedaży modele.
To jeden z najczęściej dostępnych na rynku podajników na ręczniki papierowe. Obsługuje on ręczniki typu ZZ. Każdy pojedynczy arkusz takiego ręcznika, zostaje złożony na trzy równe części. Skrzydełko kolejnego arkusza umieszcza się pod skrzydełkiem arkusza poniżej… i tak dalej i tak dalej. Wyjęcie jednego arkusza skutkuje tym, że następny papierowy ręcznik wysuwa się ze szczeliny podajnika i można z niego szybko i łatwo skorzystać. Dozownik na ręczniki papierowe ZZ może obsługiwać każdy rodzaj tych ręczników, niezależnie od tego, z jakiego papieru zostały wykonane. A ich wybór rzeczywiście jest bardzo duży.
Najtańszą odmianą ręczników ZZ są ręczniki z papieru makulaturowego. Mają kolor szary lub zielony. Są sztywne i niezbyt przyjemne w dotyku, choć bardzo dobrze chłoną wodą. Najczęściej stosuje się je w warsztatach i zakładach produkcyjnych. Ręczniki o wyższym standardzie wykonanie i przyjemniejsze w dotyku, to ręczniki klasy premium. Wykonywane z delikatnego i chłonnego papieru, są jednak mniej wydajnym rozwiązaniem, a jednocześnie ich zakup jest droższy. Podajnik ręczników papierowych ZZ składanych, posiada otwieraną górną osłonę, przez którą w środku umieszcza się zapas ręczników. Jednorazowo, do środka podajnika można zmieścić dwie paczki ręczników, a każdy z nich zawiera 100 arkuszy.
Innym rodzajem ręczników papierowych są ręczniki w rolce lub taśmie. Jest to jedna długa wstęga ręcznika, nawinięta na tekturowy rulon. Stosowanie takich ręczników wymaga użycia specjalnej konstrukcji dozownika. Ma on kształt cylindra, z otworem zakończonym koronką, umieszczonym w dolnej części obudowy. Oderwanie ręcznika polega na jego zahaczeniu o metalowe zęby i pociągnięciu do góry. W ten sposób następuje ich oderwanie z rulonu. Rozwiązanie to również jest bardzo praktyczne, choć rzadziej spotykane w toaletach publicznych. Często taki dozownik na ręczniki papierowe można natomiast znaleźć na stacjach benzynowych, gdzie umieszczone są w pobliżu zapasu foliowych rękawiczek do tankowania.
Czy każda toaleta publiczna powinna posiadać ręczniki papierowe? Jeżeli nie zostały w niej zainstalowane elektryczne suszarki do rąk, to zdecydowanie tak. Jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz higieny osobom, które z łazienki korzystają.