Młodzież Siemianowic debatowała o zagrożeniach związanych z deepfake’ami i dezinformacją. Warsztaty pokazały, jak emocje wpływają na decyzje i jak walczyć z fałszywymi informacjami.
Technologia zagraża rzeczywistości
Rozwój technologii przynosi zarówno liczne możliwości, jak i poważne zagrożenia. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy efektywniej pracować, skuteczniej się leczyć czy ciekawiej spędzać wolny czas. Niestety, postęp technologiczny przyciąga również osoby o nieuczciwych zamiarach – przestępców, internetowych trolli czy propagandystów, którzy wykorzystują sztuczną inteligencję do tworzenia fałszywych treści, w tym deepfake’ów. Technologia deepfake umożliwia manipulowanie obrazem i dźwiękiem w sposób, który sprawia, że materiały wydają się autentyczne, choć w rzeczywistości są wytworem algorytmów.
Debata o odpowiedzialności cyfrowej
Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczniowie siemianowickich szkół średnich podczas debaty, która odbyła się 22 listopada w lokalnej Klubokawiarni. Wydarzenie zorganizowane przez Biuro do spraw Seniora oraz Wydział Edukacji obejmowało również warsztaty, które ukazały, jak silny może być wpływ społeczny w procesie rozprzestrzeniania propagandy.
Emocje a manipulacja
– Dzięki wykorzystaniu metod nieformalnej edukacji uczestnicy mogli doświadczyć na własnej skórze, jak emocje wpływają na decyzje ludzi, a także jak łatwo można doprowadzić do społecznego potępienia niewinnych osób, opierając się jedynie na fałszywych sugestiach – wyjaśnia Łukasz Pietrzyk, prowadzący zajęcia.
W dalszej części warsztatów młodzież poznała różne rodzaje propagandy oraz uczestniczyła w dyskusji na temat sposobów walki z dezinformacją. Uczniowie zastanawiali się, czy i jak społeczeństwo może uodpornić się na fałszywe informacje, które coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej.